Sverige diskuterar kärnvapen med Frankrike och Storbritannien

FÖRSVAR. I SVT Agenda diskuterades i söndags säkerhetspolitik. Hur Europa ska kunna stå självständigt från USA, hur läget är i Nato efter USA:s agerande senaste tiden, statsminister Ulf Kristersson (M) nämner att det förs diskussioner om kärnvapen med Frankrike och Storbritannien.

 — Sverige har fört mycket tidiga diskussioner med Frankrike och Storbritannien om ett möjligt kärnvapensamarbete, avslöjar statsminister Ulf Kristersson, enligt Breaking Defense.

Inga konkreta förslag eller tidslinjer för något samarbete presenterades, och Kristersson betonade att samtalen fortfarande är i ett tidigt skede. Men hans uttalanden till SVT markerar ett anmärkningsvärt tonfall i den känsliga frågan i Sverige om kärnvapenavskräckning i Europa. 

De kommer mitt i bredare debatter om att stärka det europeiska säkerhetsmässiga oberoendet inom Nato, särskilt mot bakgrund av osäkerheter kring långsiktiga amerikanska åtaganden och pågående geopolitiska spänningar.

”Frankrike lyfter ibland, till och med offentligt, intresse för att diskutera kärnvapenkapacitet med andra europeiska länder”, sa Kristersson i sina kommentarer. 

Hans uttalande kom bara några dagar efter att det amerikanska försvarsdepartementet släppte sin icke-hemligstämplade nationella försvarsstrategi (NDS). En del av dokumentet lade fram ett tvådelat budskap om hur Trump-administrationen kommer att motverka Ryssland: genom att bygga upp amerikanska kärnvapenstyrkor, samtidigt som man minskar amerikanska styrkor i Europa och låter de europeiska nationerna hantera sitt eget kontinentala försvar. 

Hela artikeln…

-Pettersson inser att kärnvapen i Sverige inte är aktuellt f.n. men det är bra att diskutera och vara förberedd. Några EU-länder har haft eller har samarbete med USA om kärnvapen, exempelvis Danmark, Nederländerna och Tyskland.

Frankrike eller Storbritannien hade normalt klart lutat åt engelsmännen men idag är det annorlunda. Britterna är helt beroende av USA för tillverkning och underhåll. Frankrike är däremot oberoende och enligt mig en bättre partner i dagsläget.

Försvarsmakten vill köpa robotar som kan nå Ryssland

SAAB A-36 ”Vargen” Projekt 1300. Planet hade kunnat bära atombomber på upp till 800 kg om sådana hade tagits fram inom ramen för det svenska kärnvapenprogrammet. Sverige hade kommit så långt att en atombomb hade kunnat vara färdig på sex månader. Projekt 1300 skrotades 1957.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Sverige diskuterar kärnvapen med Frankrike och Storbritannien

  1. Sverige borde, tillsammans med Frankrike utveckla medeldistans ballistiska robotar med en räckvidd på upptill 4000 km samt landbaserade kryssningsrobotar med samma räckvidd.

    Den ballistiska roboten ska kunna ta både konventionella och kärnstridsspetsar, samt MIRV för flera kärnstridsspetsar. Kryssningsroboten ska även den kunna ta konventionella och kärnstridsspetsar.

    Fördelen med den ballistiska roboten är att den kommer använda stjärnnavigering vilket faktiskt gör det enklare att få den på mål än en kryssningsrobot som behöver flera olika navigationssystem eftersom alla kommer att försöka störas ut av fienden.

    Vi kan antingen utveckla en egen eller basera dem på franska modeller alternativ öppna för samarbete med Sydkorea som faktiskt utvecklar samma kapacitet där de har en bärenhet som både kan vara kryssningsrobot och ballistisk robot.

    Allt ska naturligtvis vara landbaserat för det är den stora fördelen för oss, vi kan både fasta och mobila avfyrningsenheter. Dessa mobila enheter är i princip en dragbil med släp, med 30 sådana fordon blir det spännande för Moskvastaten att försöka sig på något.

    En annan fördel är att en ballistisk robot är billigare än spetsflyg som JAS39. Vi kan få 10 robotar för samma kostnad som ett JAS39E. Sedan blir det upptill fienden att se om det som dimper ner är en konventionell eller kärnstridsspets. Sverige borde anamma samma framåtlutande kärnvapendoktrin som Frankrike och Moskvastaten har att kärnvapnen är en förstaslagsförmåga – alltså att ett svenskt anfall KAN inledas med en kärnvapenattack.

    Kryssningsroboten kan vi även införskaffa i mindre varianter med räckvidd på 3000 km som kan användas från flyg, ubåt eller fartyg.

    12
    5
  2. När USA inte är att lita på så är det klart att Europa behöver egna nukleära avskräckningselement. Upprustningen bör dock villkoras med den uppenbara opponenten, Ryssland inte väljer att nedrusta; skulle Ryssland försvinna som hotbild kan atomvapen inte motiveras. Man tänker då kanske i snabbt på ett ’europeiskt’ kärnvapen. Det är dock tveksamt om Fransmän och Engelsmän vill inkludera sina kärnvapenstyrkor i ett Europeiskt atomkommando. Därför skulle jag i första hand välja möjligheten att skapa ett Baltiskt-Nordiskt atomkommando.

    13
    5
  3. Och i regeringskansliet kan varken Pål Jonson eller Ulf Kristersson resa sig utan att generera sig själva. Med högst medioker militär karriär (kustjägare respektive PB) får de nu möjlighet att agera skrivbordsgeneraler. Hög tid för Sverige att införa apartheight (apart-height) då korta män är farliga män. Adolf Hitler 173 centimeter, Benito Mussolini 168 och Josef Stalin 170. Pål Jonson eller Ulf Kristersson < 170.

    11
    13
    • Argus. politiker och militärer har olika uppdrag och jag är övertygad om att Kristersson och Jonson har möjlighet att hämta in den kunskap de eventuellt saknar av specialister. Jag tycker det är bra att de diskuterar olika möjligheter och alternativ. Det är troligen ingen tillfällighet att det blir offentligt.

      11
      4

KommenteraAvbryt svar