SKOLAN. Ett förbud för elever att använda mobiltelefon införs på samtliga grundskolor från och med höstterminen, föreslår regeringen. Förbudet gäller även raster, på fritidshem och i öppen fritidsverksamhet.

– Alla Sveriges elever kommer tillbaka till en mobilfri skola efter sommarlovet, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) om det förslag som nu läggs fram i en lagrådsremiss.
Mohamsson hävdar på en pressträff att förbudet kommer att vara bra både för lärande och elevers psykiska hälsa. Eleverna får lämna ifrån sig mobilerna vid skoldagens början och får igen dem vid skoldagens slut, inte tidigare.
Rektorer har sedan några år möjlighet att förbjuda mobiler och många har gjort det. På frågan vad ett nationellt förbud gör för skillnad svarar hon att det nu blir lika för alla, oavsett skola och bostadsort.
Socialminister Jakob Forssmed (KD), fyller i: – En del har redan infört det men en del har inte mobilfritt hela dagen, nu blir det en frizon hela dagen.
Eleverna ska ges större möjligheter att fokusera på att lära sig, umgås med kompisar på rasterna, kanske spela fotboll eller läsa en bok och slippa störas av egna eller andras mobiler.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 augusti i år.
En lärare ska kunna göra undantag om mobiler behövs för undervisningen eller om en elev har särskilda skäl.
Ett annat störningsmoment i skolan är samtidigt de läsplattor som eleverna måste använda i skolarbetet – men som också utnyttjas för sådant som att spela spel. När skolor blockerar en spelsajt hittar eleverna genast en ny.
Ska ipadsen också bort från skolan? – Det är ingen hemlighet att Liberalerna vill putta ut skärmarna från skolan. Jag tycker att det ska vara böcker, papper och penna, och att lärarna ska göra en väldigt noggrann bedömning när man väljer att ha skärmar, säger Mohamsson.
Hon säger att detta är något man vill fortsätta att driva på.
Regeringen föreslår också att lärare ska få ökade möjligheter att visa ut elever som stör. Elever som utgör en fara för andra elever eller personal ska också kunna nekas tillträde till skolan eller stängas av under viss tid.
I förslaget finns också förändringar vad gäller stödundervisning för elever som behöver det, i svenska och matematik. Särskilda prov ska visa på vilka elever som har behov av stödundervisning. Den ska sedan ges i mindre grupper, inte individanpassad i klassrummet med den övriga klassen.
S anser att flera av förslagen är bra. ”Men så länge regeringen inte tar itu med underfinansiering och vinstjakt kommer stök och oordning i klassrummen bestå”, säger Anders Ygeman, Rektorer har sedan några år möjlighet att förbjuda mobiler och många har gjort det. På frågan vad ett nationellt förbud gör för skillnad svarar hon att det nu blir lika för alla, oavsett skola och bostadsort.
-Pettersson noterar att Anders Ygeman är Socialdemokraternas utbildningspolitiska talesperson. Det visar hur mycket S satsar på skolan. Dessutom verkar S tro att stök och oordning i klassrummen beror på underfinansiering och vinstjakt. Eftersom grundskolan är en kommunal angelägenhet så antar jag att det i Socialdemokratiskt styrda kommuner inte är något stök eller oordning.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag kanske är gammalmodig, alternativt konservativ, men jag tycker och har alltid tyckt att föräldrar uppfostrar barnen och skolan förbereder dem inför arbetslivet. Hur förbereder man barnen för arbetslivet genom att förbjuda dem att ha mobil? Själv har jag arbetat på olika arbetsplatser och endast vid besök på delar av en så var man tvingad att lämna mobilen utanför – initialt. Sedan ordnade man en teknisk lösning som bibehöll säkerhetskrav med mobiler.
Skolan borde istället lära barn och ungdomar att använda mobiler på sådant sätt som gör dem anställningsbara. Problemet är att de vänsterblivna har totalt tagit ifrån, inte bara lärarna utan även, skolan befogenheter så att de som inte hörsammar inte kan hantera bråkstakar. Lärare som agerar i självförsvar hamnar inför domstol.
Vi behöver ett rejält omtag där de sociala gifter som omstörtande element infört rensas ut och balans åter införs. Innevarande regering kan som bäst sägas vara ”högerliberal” (i motsats till ”vänsterliberal”) vilket inte är att undra över om man ser till två tidigare statsministrar som öppet kritiserar varje försök till att återställa äkta liberalism (jag delar inte din åsikt, men jag är beredd att dö för din rätt att uttrycka den).
Konsumtions klassade datorer/mobiler som köps in som kompletta paket i pryl affärerna som i sig, rot system administreras av typ Google, Apple, Microsoft.
Berövar användarna insikt om hur digital teknologin fungerar, reducerar dem ofta till virtuella ”får i flocken” mer eller mindre styrda av virtuella vallhundar, som ofta går under benämningen ”Tech jättar”.
Elementärt att ”Det alltid är lättare att sälja prylar/koncept/varor till avtrubbade personer”
Väl bekomme de som vill spendera sina liv i virtuella koppel.
Men, hur kan ett produktivt samhälle utvecklas när det till stor del består av ”pryl knarkare, mobiltele fjollor/fånar/zombies” som knappt är förmögna att definiera sig själva ?
Än mindre definiera och försvara sina positioner i den teknik drivna konsument exploateringen. som de förblir totalt omedvetna om hur elektronik chip appliceras samt aktiveras via maskin kod och sammankoppling av enheter.
All typ av analfabetism är farlig, som tydligt kan kan ses på ett annat plan i vissa invandrar led.
Skrivet som en analytisk essä.
Ser faktiskt ut som den till delar stämmer bra med verkligheten.
Undrar om muslimtanten vill införa stenåldern som i Mellanöstern också? Muslimer har inte i Sverige att göra.
I telefonen har de sin klocka, sitt schema, sitt busskort och sin betaltjänst. De har även alla kontakter med kompisar och hemmet.
På rasterna går de ibland och handlar något eller fikar/äter. Då krävs telefonen. Särskilt efter idrotten som ofta ligger långt från skolan och gör dem hungriga. Då krävs telefonen. Ibland måste de åka buss. Då krävs telefonen. Och för att passa tiden och veta vilket klassrum man ska till…
När de är små och föräldrarna hämtar dem på skolan, sker ofta schemaändringar som föräldrarna bör få veta i god tid, och ibland bestämmer de att åka hem till en kompis efter skolan. Då krävs telefonen. Att som förälder inte kunna få veta det förrän barnen återfår telefonen och man redan kört till skolan är rent vansinne.
Vissa klarar sig utan telefon på dagarna men andra, de flesta tror jag, måste helt enkelt ha den. De planerar sina dagar med kompisar, bokar tider för idrott, aktiviteter och träningspass som ska ske direkt efter skolan. Då krävs telefonen. Därför kommer de fortsätta använda den. Lärarna har ändå inte rätt att kroppsvisitera dem. Och de som vill kan alltid lämna in en annan gammal telefon som de inte använder.
Självklart ska de inte få använda telefonen inom skolans lokaler på skoltid, men de måste, MÅSTE, ha tillgång till den. Och det kommer de alltid se till att de har. Ingen följer korkade lagar.
Kommentera inte om ni inte själva har barn i skolåldern…😊
Redan??
Borde varit infört för längesedan.
Under lektionstid kan jag förstå förbudet. Men att kidsen har med sig mobil till skolan är nog naturligt. Så förbjuda helt tror jag nog inte på. Ipads ingår väl i skolan tror jag. Dator är väl något de får. Sen köpa ut när de slutar.