5 thoughts on “När gör Sverige samma sak

  1. Socialdemokratiska Brödraskapet kommer på alla sätt att motarbeta att den så kallade ”högutbildade” valboskapen blir terroriststämplad. Stormuftin Andersson kommer att hävda valboskapens höga utbildningsnivå och Sveriges framtid ligger i deras närvaro dvs i bidragsystemet, från vaggan till graven.

  2. Samtiden recenserar en ny bok om Muslimska Brödraskapet och som nu har översatts till svenska, – kort ur recensionen:
    ”Det finns böcker som inte bara bör läsas, utan som måste läsas. Boken ”Broderism” är en sådan, och som är en skarp genomlysning av Muslimska brödraskapets långsiktiga arbete för inflytande i Europa, genom att långsamt omforma samhällen inifrån med målet att islamisera, utan att konfrontera.
    Kunskapen om Brödraskapets metoder har länge varit förbluffande låg i den svenska debatten. Författaren visar hur organisationen byggt nätverk inom civilsamhälle, utbildning och politik. Ofta har det skett genom att utnyttja västerländska ideal om tolerans och mångfald. Det är en skarpsinnig analys av hur välvilja kan bli en öppning för påverkan.
    Särskilt anmärkningsvärt är att en fransk statlig rapport,nämner just de svenska Socialdemokraterna i sammanhang där brödraskapsnära organisationer fått inflytande. Detta visar att Mulimska Brödraskapet i högsta grad är verksamt inom den svenska arbetarrörelsen.”
    https://samtiden.nu/2026/01/carl-eos-ny-bok-pa-svenska-beskriver-muslimska-brodraskapet/#google_vignette

    35
    • Men många kvinnor tycks finna sig i att Islam är den rätta vägen, att låta Medeltiden
      sätta reglerna, så dom ser väl fram emot att bli hälften så mycket värda, gå klädda
      som sopsäckar med hål endast för ögonen ?Man kan ju undra varför just kvinnor som är
      dom som blir sämst behandlade dras till Medeltidens företrädare?

      26
      2

KommenteraAvbryt svar