Fly till Ryssland är ayatollans plan

ISLAM. Irans högste ledare ayatolla Ali Khamenei planerar att fly till Ryssland om hans styrkor inte lyckas kväsa protesterna i landet, enligt underrättelseuppgifter.

Ali Khamenei,
Irans högste ledare

Ayatollans reservplan innebär att han tillsammans med 20 familjemedlemmar och medhjälpare ska lämna Iran och ta sig till Ryssland, enligt den brittiska underrättelserapporten som The Times har tagit del av.

Bland annat finns ayatollans son Mojtaba Khamenei – som enligt spekulationer kan bli hans efterträdare – med i planen.

Flyktplanen ska ha baserats på Syriens avsatte diktator Bashar al-Assads sorti när han lämnade Damaskus för Moskva i december 2024.

De har planerat en flyktväg från Teheran om de skulle känna behov av att fly, säger en insatt källa till The Times.

Bland annat ska det enligt uppgifterna handla om att ”samla tillgångar och egendomar utomlands och kontanter för att underlätta en säker passage”.

Khamenei är Irans högsta ledare och har makt över militären, domstolar och medier.

Ayatollan kontrollerar tillgångar till ett totalt värde av 95 miljarder pund, enligt en sammanställning för tolv år sedan.

-Pettersson säger att Putin har fina vänner, men han tar troligen bra betalt för sin gästfrihet…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “Fly till Ryssland är ayatollans plan

    • X2000, Det hade varit trevligare att använda honom levande inom forskning och utveckling för framställning av läkemedel, dvs att vi gradvis ersätter våra kära labbråttor med såna som Khamenei, etc.

    • Ulf M, Han är mer än välkommen hem till mig…i mitt laboratorium där han kan utsättas för diverse experiment, om du vet vad jag menar.

  1. Bra! Törs man föreslå Gulag?

    Bashar al-Assads är rena dagisfröken jämfört med hans far, Hafez al-Assad, Saddam Hussein och nämnde ayatolla Ali Khamenei. Diktator likväl men även läkare som inte var ämnad att efterträda Hafez al-Assad innan hans bror körde ihjäl sig. Under Bashar al-Assads tilläts fler religioner än Islam att verka i landet vars befolkning består av 88 procent muslimer varav 58% sunniter, den mest värsta varianten. Bashar al-Assads är själv shiit, Islam light, om nu Islam kan karakteriseras så.

    Västvärlden har i hög grad bidragit till Mellanösterns förfall med naiva liberala idéer. Först Frankrike som härbärgerade ayatolla Khomeini, djävulens inkarnation på jorden. Sedan USA som bombade bort Saddam Hussein som visserligen var en blodig diktator men under vars styre gemene man hade det bättre. Sedan ska inte bara tala om Libyen, som visserligen inte tillhör Mellanöstern, och Muammar Khadaffis vars frånfälle släppte loss runt 30000 bärbara sovjetiska luftvärnsrobotar.

    Mellanöstern, inklusive Israel, har styrts av mycket hårdföra män (och kvinnor, glöm inte Golda Meir). Noll eller nära noll politisk frihet förutom i Israel vars politiska historia dock är långt ifrån fläckfri (typ mordet på greve Folke Bernadotte). Hur svårt det än är för en västerlänning, inte minst en svensk, hade befolkningarna det bättre innan västvärlden lade sig i. Nästan så långt ifrån det ideella men snudd på paradis jämfört med idag. Politiska intriger, inte minst islamismen, har kostat hundratals miljoner människor livet och de flesta om inte alla har rötterna i Mellanöstern.

    26
    3
  2. Då finns det hopp om att islamist-regimen faller, fast tråkigt att regimen kommer att brutalt avrätta demonstranter för att försöka behålla makten.

    35
    3
    • Hoppas att den terrorvänliga islamistrgimen i Iran faller snabbt och att sonen till Shah Reza Palahvi blir det fria Irans nya president och den gamla Iranska flaggan med lejonet,svärdet och solen ska åter igen vaja i Iran .

      18
  3. Låter väl som en bra idé att samla all skit på ett ställe …
    Reservera en plats för Donald Trump också han kommer sannolikt knacka på den ryska röda porten inom kort….
    Att Iran rasar samman är bara bra… ju färre diktaturer desto friskare blir världen.
    Trump kommer smälta in fint där med alla andra likasinnade diktatorer på ålders höst.
    Assad är ju redan incheckad och flera lär komma till demensboendet kremlan i Moskva…. 👴🏻👴🏻👴🏻👴🏻👴🏻

    62
    28
      • HW … Trumps senaste beteende och mentala hälsa kan jämföras med vad som helst HW…
        Den som tycker Trumps agerande gällande Grönland etc … är klokt och bra är synnerligen patetiska och det tror jag dom flesta människorna tycker.

        27
        12
    • Definitionen av en diktatur är avsaknaden av opposition. Att beteckna USA där utopiska demokrater tar till domstolsväsendet för att försöka hindra politiska reformer som diktatur är inte bara magstarkt utan även vettlöst. Observera att den amerikanska administrationen inte utnyttjar dess makt att jaga politiska motståndare till skillnad mot den förra.

      10
      12

KommenteraAvbryt svar