UTRIKES. Storbritannien har tillsammans med Frankrike genomfört flyganfall mot terrorrörelsen IS i Syrien. Enligt det brittiska försvarsdepartementet attackerades en underjordisk anläggning där IS bedömts ha förvarat vapen. Flyganfallet genomfördes sent på lördagskvällen i närheten av den historiska staden Palmyra.

”Anläggningen hade ockuperats av Daesh (IS), troligen för att lagra vapen och sprängämnen. Området kring anläggningen är fritt från civilbefolkning”, uppger försvarsdepartementet i ett uttalande.
RAF Typhoon FGR4-plan, understödda av en Voyager-tankningsplan, anslöt sig till franska flygplan i en gemensam attack mot den underjordiska anläggningen på kvällen lördagen den 3 januari. RAF:s flygplan använde Paveway IV-styrda bomber.
Även USA har den senaste tiden genomfört flera attacker mot påstådda IS-mål i Syrien.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168