Varför Qatar inte bör ha en roll i Gaza

av Khaled Abu Toameh

Delegationer från Qatar, Egypten och Turkiet sammanträdde i Kairo den 25 november för att diskutera genomförandet av den andra fasen i USA:s president Donald J. Trumps plan för att få ett slut på kriget i Gazaremsan, vilket utlöstes av den Hamasledda attacken mot Israel den 7 oktober 2023.

Man behöver inte vara någon ”expert” för att förstå att Qatar, trots sina försök att framställa sig som en neutral medlare mellan Israel och Hamas under de senaste två åren, fortsatt är knutet till den extremistiska ideologin hos Muslimska brödraskapet och Hamas. Tyvärr betraktar denna ideologi icke-muslimer (och Israel) som fiende nummer ett. På bilden: Qatars dåvarande emir, sheikh Hamad bin Khalifa al-Thani, håller hand med dåvarande Hamasledaren Ismail Haniyeh under deras besök vid Islamic University i Gaza den 23 oktober 2012. (Foto: Wissam Nassar/AFP via Getty Images)

Enligt medieuppgifter deltog cheferna för de egyptiska och turkiska underrättelsetjänsterna i mötet, tillsammans med Qatars premiärminister. De diskuterade ”sätt att intensifiera det gemensamma arbetet för att säkerställa ett framgångsrikt genomförande av planens andra fas”, som omfattar avväpning av Hamas, inrättandet av en palestinsk övergångsstyrelse samt utplacering av en internationell stabiliseringsstyrka i Gazaremsan.

Qatar är det enda arablandet som hyser hela Hamas ledarskap och som har tillhandahållit politiskt och finansiellt stöd till terrororganisationen sedan 2007.

Det är detta qatariska (tillsammans med iranska) stöd som har gjort det möjligt för Hamas att sitta kvar vid makten under de senaste 18 åren och att genomföra massakern den 7 oktober 2023, vilken resulterade i att omkring 1 200 israeler och utländska medborgare mördades, tusentals skadades och 251 personer kidnappades. Kvarlevorna efter två av dessa har fortfarande inte återlämnats av Hamas.

Utan Hamas skulle Qatar förlora ett avgörande inflytandemedel, inte bara i de palestinska områdena utan även i regionen. Antagandet att Qatar skulle kunna spela en roll i att upprätthålla fred eller inleda en djup avradikaliseringsprocess i Gazaremsan är verklighetsfrämmande.

Läs vidare

-Pettersson säger att det var Qatar som skänkte ett flygande palats i form av en Boeing 747–8 värt 400 miljoner dollar till Donald Trump och den gåvan var troligen inte gratis.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Varför Qatar inte bör ha en roll i Gaza

  1. Hamas terroristmiljardärer bor i lyxhotell i Qatar medan de fördömer Gazas fattigdom efter att ha tjänat på elände och terror.
    Taylor Swift har en nettoförmögenhet på 1 miljard dollar, tack vare sina fans. De två främsta Hamas-ledarna, Haniyeh och Mashal, har en nettoförmögenhet på 4 miljarder resp. 5 miljarder dollar tack vare internationellt ”humanitärt bistånd”.
    De bor i Qatar Lång artikel i Daily Mail:
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-12706715/Hamas-terrorist-billionaires-live-marble-floored-mansions.html
    https://uvell.se/2023/12/04/hamas-miljonarerna/

    7
    1

KommenteraAvbryt svar