av Majid Rafizadeh
Efter 12-dagarskriget mot Israel får Iran väldigt lite uppmärksamhet, men hotet som landet utgör växer avsevärt. Medan det globala fokuset har förskjutits till andra kriser har Iran och aggressivt accelererat sin produktion av ballistiska missiler i rekordfart.

Regimen i Iran tillkännager stolt att den tillverkar enorma mängder missiler, utökar sina produktionslinjer och skryter öppet om sin växande arsenal. Iran döljer inte dessa utvecklingar; landet skryter med dem. Trots en förlamande torka verkar regimen känna sig stärkt, uppmuntrad och målmedveten.
”Irans missilkapacitet överträffar idag vida den under 12-dagarskriget”, sade nyligen Irans utrikesminister Abbas Araghchi. Hans uttalanden stöddes av försvarsministern brigadgeneral Aziz Nasirzadeh, som hävdade att försvarsindustrin inte bara har återhämtat sig från krigstidens påfrestningar utan har vuxit dramatiskt.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Iran är en skurkstat som inte går att lita på de muslimska förtecknen lyser igenom….
Men så är dom ju nära allierade med ryssjävlarna..
Lika barn leka bäst.
Moskoviterna har inte mycket avvara nu, de tigger ju faktiskt drönare och raketer från Iran. Nu är det snarare så att Kommunistkina och Nordkorea hjälper Iran med missiler. Kunskapsöverföring från NK och maskiner för tillverkning samt raketbränsle från kineserna.
Men som sagt, lika barn leka bäst: muslimska skäggmuppar, kommunistskurkar och moskovitbarbarer.
Fascism och islamism går hand i hand.
Vill du leva som en hund under förtryck och fattigdom?
Ryssland och Iran är två bra val för dig!!!!