Vad somalier gjort för USA

Demokraternas kongressledamot, Pramila Jayapal, sade nyligen i ett tal att migranter byggt USA och nämner två länder som exempel. Indien och Somalia. Här en kort sammanfattning om somaliska migranters bidrag till det stora landet i väst.

Pramila Jayapal har själv rötter i Indien och kom till USA som 17-åring 1982. Att hon nämner Indien som ett exempel är därför befogat. De första indier som anlände till USA kom som tjänare till brittiska medlemmar från Ostindiska Kompaniet i slutet på 1600-talet. Den första riktiga migrantvågen av indier kom under tidigt 1900-tal, men var väldigt begränsad fram till 1965 då USA ändrade sina immigrationslagar. Absolut har indier bidragit till USA:s tillväxt, precis som italienare och finnar bidragit till Sveriges.

Varför Jayapal tar upp Somalia som exempel är dock mer dunkelt. Som nämns i filmen ovan var invandringen av somalier ytterst begränsad, förutom ett fåtal somaliska sjömän som kom till landet under tidigt 1900-tal. På 60 och 70-talen tog man emot ett litet fåtal studenter, men det var först på 90-talet den stora migrantströmmen från Somalia såg dagens ljus. Alltså för ca 30 år sedan.

Den största koncentrationen av somalier finns idag i Minnesota, främst i tvillingstäderna Minneapolis och St Paul. Cirka 80 000 invånare med somaliska rötter bor i delstaten enligt data från Minnesota Compass.

Andra uppgifter som står i informationen säger att…

  • 53,6 % av de somaliska hushållen är bidragsberoende.
  • 40,6 % av den somaliska befolkningen över 25 år endast har grundskoleutbildning.
  • 29,6 % av de arbetsföra somalierna i åldern 18-64 år är arbetslösa.

När det kommer till brottslighet, rapporterade NBC om att redan 2007 var uppemot 500 somalier involverade i gängbrottsligheten i Minnesota.

USA:s justitiedepartement, National Criminal Justice Reference Service, släppte för några år sedan ett dokument rörande brottsligheten bland somalier i USA. Just Minnesota nämns som exempel och där kan man läsa hur många somalier anslöt sig till terrorgrupper som al-Shabaab och IS åren 2007 till 2012. Trafficking är ett annat sätt för somalier i USA att tjäna pengar. Narkotikabrott, vapenbrott, bidragsbrott och allmän gängbrottslighet är tillsammans med vardagsbrott annat som enligt rapporten sätts i samband med amerika-somalier.

När det kommer till somalier och brott kan vi i utländska medier, dock ej svenska, läsa om det omfattande bidragsfusk som just nu uppmärksammas stort i Minnesota. Välfärdspengar som amerikanska skattebetalare stått för har bl.a. gått till somaliers lyxkonsumtion eller skickats till terrorgruppen al-Shabaab. Man tror att minst 9 miljarder dollar (ca 83 miljarder sek) försvunnit genom detta fusk. Föga förvånande nämns Sverige som ett exempel där Expressens avslöjande om välfärdspengar som försvunnit i islamistiska fickor lyfts fram.

Demokraten och somaliern Ilhan Omar är i ropet just nu. Inte bara för att hon kallar Donald Trump för rasist, att hon misstänks vara delaktig i det somaliska välfärdsfusket och att hon påstås ljuga om hur ICE stoppat hennes son i syfte att kontrollera hans medborgarskap. Redan 2022 stod Omar i fokus för påstådd fascination av radikala islamister.

Det är nog ingen skillnad på den somaliska diasporan i USA och Sverige eller andra länder. Tveklöst finns det somalier utanför Somalia som gör bra jobb, som gör rätt för sig och som lever hederliga liv efter förmåga. Fast i grunden tror jag att somalier trivs bäst i Somalia och att den moderna västvärlden trivs bäst utan somalier.

3 thoughts on “Vad somalier gjort för USA

  1. Han missade Nya Sverige 1638.
    Men vi skall inte vara kitsliga
    Kommen från en nation där man bränner änkorna ( se Jorden runt på 80 dagar…)
    Hur de har det med sin folkskola kan säkert herr P-son utreda för oss!

    12
    1
  2. Den somaliska värdegrunden är inte kompatibel med vår.

    Det är endast de riktigt naiva, självgoda, hycklande, …………. som ”tror” att alla är lika.
    Alla andra vet då de dagligen upplever skillnaderna.

    Ondskan finns och den är speciellt tydlig inom islam och fascismen.

    30
    1

KommenteraAvbryt svar