ISLAM. Två amerikanska soldater och en civil tolk har dödats i en attack vid en bas i Syrien, uppger Pentagon.

Det ska ha skett i staden Palmyra i landets centrala delar, där de amerikanska soldaterna deltog i en insats mot terrorgruppen IS. Attentatsmannen har dödats.
USA:s militärkommando för Mellanöstern, Centcom, kallar det ”ett bakhåll av en ensam IS-skytt” men källor uppger för Reuters att det handlar om en soldat i Syriens armé.
Donald Trump skriver på Truth Social att de sörjer de två amerikanska soldater och den civila tolk som dödats i Syrien av IS. Han skriver även att de tre andra personerna som skadades ska enligt honom ”må bra”.
– Det här var en IS-attack mot USA, och Syrien, i en väldigt farlig del av Syrien, som inte är fullt kontrollerad av dem. Syriens president Ahmed al-Shaara är extremt arg och bestört av detta. Det kommer att bli mycket allvarliga vedergällningar, skriver Trump på Truth Social.
-Pettersson noterar att USA har soldater på plats som samarbetar med Syriens nya regering…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Något större har hänt som både USA och islamistregeringen vill dölja för världen! M a o handlar det om propaganda. Som allt som kommer från USA!
”ett bakhåll av en ensam IS-skytt” och ”en soldat i Syriens armé”, det ena utesluter inte nödvändigtvis det andra. Båda kommentarerna kan vara sanna.
Niklas R: ”…det ena utesluter inte nödvändigtvis det andra”
I den nya syriska armén har en hel del soldater jihadistisk bakgrund, och framför allt lägre och högre befäl,
…inklusive försvarsministern, biträdande försvarsministern, arméns stabschef, befälhavaren för Republikanska gardet, flygvapnets befälhavare, 14 divisionschefer, en biträdande divisionschef, en divisionsstabschef, samt en brigadchef.
https://israel-alma.org/the-new-syrian-army-senior-officials-with-jihadist-background/