Två lyxbilar förverkade i Botkyrka

BESLAG. Hösten 2024 beslagtog polisen två lyxbilar i Botkyrka enligt lagstiftningen självständigt förverkande. Tingsrätten har nu bedömt att bilarna härrör från brottslig verksamhet och ska förverkas. Polisen i Botkyrka har utrett ett ärende där två lyxbilar beslagtagits enligt lagstiftningen självständigt förverkande. Nu har domen fallit och tingsrätten bedömde att bilarna ska förverkas.

En av bilarna som polisen i Botkyrka beslagtog enligt lagstiftningen självständigt förverkande.

Förverkandet riktades mot den registrerade bilägaren som bedöms ha en nära koppling till organiserad brottslighet. Mannen har tidigare tillhört ett kriminellt nätverk.

Det är viktigt att polisen arbetar mot kriminell ekonomi. Det här är ett strategiskt ärende där utredarna har arbetet på mycket bra vilket lett till att tingsrätten kunna döma att bilarna ska förverkas, säger Michael Johansson, chef för lokalpolisområde Botkyrka.

Det ovanliga i det här ärende var att lyxbilarna inte var köpta på kredit. Bilarna var också registrerade på den rätta ägaren som inte hade en inkomst som motsvarade bilarnas värden. Men utredarna var beredda på att det skulle komma invändningar som de inte kände till och så blev det.

En bit in i utredningen framkom det att båda bilarna varit krockskadade när den aktuella bilägaren köpt dem och att han därför hade köpt dem billigare. Därefter hade omfattande arbeten gjorts för att återställa fordonen till ett bra skick. Renoveringen hade bilägaren finansierat genom pengar från flera pantlån av bland annat guld, banklån och genom lån av vänner. Reparationerna av bilarna hade mannens vänner hjälpt honom med och inte tagit betalt för.

Utredningsarbetet visade att många av pantbankslånen var betalda av andra personer än mannen själv. Det fanns oklarheter kring bilköpen och en del av reservdelarna hade betalats med kort som tillhörde andra personer. Mannen hävdade att han var skyldig pengar till ett flertal personer men att han inte kunde uppvisa någon dokumentation över skulderna.

Sammantaget kom tingsrätten fram till att det är klart mera sannolikt att bilarna härrör från brottslig verksamhet än att så inte är fallet och att båda bilarna ska förverkas. Bilarna har tillsammans ett uppskattat värde av cirka 2,5 miljoner kronor.

Den andra bilen som polisen i Botkyrka beslagtog enligt lagstiftningen självständigt förverkande.

Polisen

Om självständigt förverkande. Den 8 november 2024 infördes en ny förverkandelagstiftning, självständigt förverkande. Lagen gör det möjligt för polisen att beslagta egendom som misstänkts komma från brottslig verksamhet även om egendomen inte kan kopplas till ett specifikt brott.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Två lyxbilar förverkade i Botkyrka

  1. Jag har tyvärr en bil som motsvarar min inkomst,försöker sjölv laga det jag kan, bytte däck idag,sparade 400 spänn. Tur man har tid ändå, Egr ventilen tog en hel dag att byta.
    Motorlampan börja lysa,, eolyspumpen hade gett upp, men gick fortare att byta.
    Så den bilen får jag nog behålla.

  2. Lyxbilar??
    En skamfilad skraltig jeep och en grön plastleksak som man inte kliver in i utan som man får kränga på sig!
    Vilket skräp!
    Vem köper sån skit?
    Jag vill inte ens ha dom gratis om jag måste använda dom!
    En Passat diesel från år 2000 med rejäla ”utsläpp” är 1000 gånger bättre och värdefullare än skräpet på bilderna.

    5
    1
  3. Jag lyssnade igår på ring swebbtv när Christian Petersson
    berättade om ett av dom första kriminella nätverken som
    startades i förorten göteborg (sossarnas förtjänst) och
    mena kärringen som hatar sverige.

    Ja i villakvarteren är det en blandning med teslabilar
    som är belånade upp till taknocken och nya och begagnade
    bilar.

    I förorten är det en blandning av extrema svindyra tyska lyxbilar och
    billigare från allt till skrot eller bra. Med leasing elbilar på det.

    Fan att jag är nöjd med min gamla japanska skåpbil känt japansk märke som
    funkar i alla väder år efter år. Ingen vill själa den!

    19
  4. Ett klassiskt grepp som föddes i trettiotalets USA när man inte kunde bevisa brottslig verksamhet. Al Capone åkte dit för just skattebrott och oredovisade medel. Ett utmärkt sätt att ”knäcka” gängrelaterade brott. De fåfänga gängbrottslingarna kan inte längre stoltsera med sitt tjyvaktiga leverne.

    29
    2
    • Konstigt att han inte skrev bilarna på ABF eller Folkets hus eller något annat Sosseorgan i Botkyrka . Alla de styrande organen i Botkyrka verkar ju hänga ihop och samarbeta .

      26
  5. En mycket bra lag som införts 🙏 ingen jävel som håller på med brottslighet 👀 skall få behålla lyx fordon mm 👍 trevlig helg på er samtliga 🇸🇪🇸🇪🇸🇪

    43
    2

KommenteraAvbryt svar