Kärnkraftselen slår rekord under 2025

ENERGIPOLITIK. Världens kärnkraftsel kommer att nå rekordnivåer under 2025, enligt siffror från IEA som presenterades under den internationella kärnkraftskonferensen World Nuclear Exhibition (WNE) i Paris.

Drivkraften bakom utvecklingen är energibrist, klimatmål och stigande elbehov på längre sikt, skriver Energinyheter.

Dessutom är 70 gigawatt kärnkraftskapacitet under byggnation i nya projekt, vilket är den högsta nivån på tre decennier. 40 länder som idag inte har kärnkraft planerar att etablera egna program, enligt tidningen.

”Marknaden finns där, efterfrågan finns där, tekniken finns där – och politiken rör sig i rätt riktning. Kärnkraften har nu en gyllene möjlighet att återvända till den roll den hade på 1970- och 80-talen. Men det är inget som sker av sig självt”, sade Faith Birol, vd för Internationella energiorganet IEA, rapporterar Energinyheter.

Energinyheter: WNE: Kärnkraftens renässans – rekordproduktion väntas 2025

Den globala kärnkraftskapaciteten uppgår idag till cirka 370 gigawatt, med 57 reaktorer under byggnation världen över. Kina står för en tredjedel av de nya projekten, medan Europa fokuserar på livstidsförlängningar och SMR-koncept.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Kärnkraftselen slår rekord under 2025

  1. Sol, vind och vattenkraft är bra så länge det blåser, solen lyser från molnfri himmel och att det behagar regna på rätt ställe.
    Vilke industri kan existera på dessa villkor?
    Miljöpartiet och likasinnade MÅSTE redogöra hur dom löser elkraften när det inte blåser när solen inte skiner eller regnet uteblir, annars saknar dom all trovärdighet.

    18
    • Min erfarenhet är att svaren brukar bli vätgas, batterier och flexibel elanvändning. Nån gång har nån oxo föreslagit pumpkraft …
      Det är alltså uppenbart att miljömuppar inte har en aning om hur det ser ut i verkligheten …

  2. ”Kärnkraftselen slår rekord under 2025”

    Utom i Sverige där Tokskvatt och hans vänsterblivna partikamrater lagt ner fyra fullt fungerande kärnkraftsverk. Men det är egentligen Vet Bästerbergs fel och hans Psyk-ÄDEL som stängde mentalsjukhusen så att psykfallen får härja fritt i politiken.

    När det gäller vilken typ av kärnkraftverk man ska bygga föreslår jag modulära GenIV då de är säkrast och bränsle finns redan för tusentals åt. Nu har de som inte vill oss väl byggt en högspänningsledning från Messaure till Finland. Lule älv är Sveriges viktigaste älv för vattenkraftproduktion, med 15 vattenkraftverk som tillsammans genererar omkring 11–13 % av Sveriges el.

    19
    1

KommenteraAvbryt svar