BROTTSLIGHET. Borås tingsrätt, mål: B 3177-24, dömer en man till fängelse i tre år för att ha kört in i ett demonstrationståg med över 80 personer. Mannen döms också för hets mot folkgrupp. Lördagen den 10 augusti 2024 gick ett demonstrationståg som demonstrerade mot det som pågår i Palestina genom centrala delar av Borås, bland annat på en gågata. Åklagarna åtalade en 69-årig man för försök till grov misshandel genom att mannen med sin bil accelererat och medvetet kört in i och igenom demonstrationståget med över 80 personer.

Tingsrätten har i dagens dom bifallit åtalet för försök till grov misshandel. I rättegången – som sett till antalet målsägande varit en av de största i Borås tingsrätt – har 52 målsägande och fyra vittnen hörts förutom den tilltalade mannen. Tingsrätten har i sin dom i och för sig godtagit mannens förklaring att han hade kört fel och av misstag hamnat på gågatan. Det har alltså inte varit fråga om en i förväg planerad gärning. Men när mannen fick klart för sig demonstrationens syfte, körde han mot demonstrationståget.
Tingsrätten har kommit fram till att åklagarna har bevisat att mannen i det inledande skedet körde in i och igenom demonstrationståget och att han senare även stannade bilen och backade mot flera demonstranter flera gånger innan han lämnade platsen. Som en följd av körningen har ett stort antal demonstranter fått kliva, hoppa eller kasta sig åt sidan för att undvika att bli påkörda. Trots det träffades två personer av bilen när mannen backade, men de fysiska skadorna blev mycket begränsade.
Mannen döms också för hets mot folkgrupp genom att han på sociala medier spridit olika inlägg som uttryckt missaktning om palestinier och muslimer.
Tingsrätten har bestämt påföljden för den samlade brottsligheten till fängelse i tre år. Vid straffmätningen har tingsrätten i försvårande riktning tagit hänsyn till att körningen utgjorde ett farligt och hänsynslöst agerande där ett mycket stort antal demonstranter riskerade att bli påkörda och skadas, samt att ett motiv för brottet var att kränka i vart fall vissa av demonstranternas nationella och etniska ursprung som palestinier och palestinier som grupp. I förmildrande riktning har tingsrätten beaktat mannens ålder.
81 demonstranter, varav 28 barn, begärde kränkningsersättning, i de flesta fall med 50 000 kr. Tingsrätten har bestämt att mannen ska betala kränkningsersättning med detta belopp till 36 av dem, nämligen till dem som blev påkörda eller riskerade att bli påkörda. Det sammanlagda skadeståndsbeloppet som mannen ska betala uppgår till 1,8 miljoner kr.
Borås tingsrätt B 3177-24:
Bo Ekström, född 1956, döms för Försök till grov misshandel och Hets mot folkgrupp till Fängelse 3 år. Advokaten ska ska få ersättning av staten med 221.751 kr.
Kort ur domen: Bo Ekström har uttryckt missaktning om palestinier och muslimer med syftning på nationellt ursprung och trosbekännelse genom att sprida inlägg på sociala medier med innebörd bland annat att palestinier bör utplånas, att palestinier är bäst döda, att de är terrorister samt att muslimer har lägre IQ och inte borde tillåtas att skaffa barn. Inläggen spreds genom att Bo Ekström delade dem på sociala medier…
-Pettersson tycker att Ekström var en idiot, men jag har viss förståelse för gärningen mot skränande araber som förpestar vårt land…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det stor felet är att vi har folkgruppen muslimidioter i Sverige. Dom är så känsliga att vad man än säger om dessa idioter tolkar de det som hets. Släng ut idioterna från Sverige så vi får det lugnt.
Idiotiskt. Men körde in? Vad hände, hur gick det för de drabbade?
Hade det varit en Muslim som kört in i en samling med Svenska pensionärer så hade åklagaren inte sett det!
Tony: 😉 Så sant så sant
Då är nippertippan till åklagare i sitt esse för att kunna sätta dit en gammal Svensk,
har hon månne brytt sin hjärna om ifall dom som deltog i demonstrationen ens hade
uppehållstillstånd att befinna sig i Sverige?? Har noll förttoende för det som kallas Svensk rättsskipning!
…som Tony skriver, ”noll förtroende för det som kallas Svensk rättsskipning!”
Thoralf Alfsson ger exempel: ”Domen mot hemtjänst-tjuven är en katastrof”, (Suleeman som stal guldsmycken från äldre, får villkorlig dom och tillbaka smycken för 10 000-tals kronor) …kommentar i Thoralfs blogg: ”visst görs det skillnad på folk och ”folk”, en kille på firman snodde ett par guldringar av en tant och pantade dem. Han torskade. Tingsrätten dömde honom till 1 och ett halvt års fängelse”.
https://thoralfsblogg.com/2025/10/30/domen-mot-hemtjansttjuven-ar-en-katastrof/#more-25616
50000:- det är väl vad ett våldtäktsoffer får i skadestånd ?
Sverige är HELT KÖRT.
Dumt var det absolut. Ska man hitta på jävelskap måste man ha en bra plan för att komma undan.
Fö tror jag Ekström har en ganska vanlig uppfattning om demonstranterna.
Kan bara säga att jag stötte på en oannonserad demonstration på temat ’Free Palestine’ när jag skulle gå med min fru på restaurang härom dagen. Vi behövde korsa gatan och försökte korsa gatan just framför demonstrationståget. Dom ropade ’Free Palestine’ och jag ropade då upprymt ’Free Palestine från Hamas’ och ’Jail Hamas’. Följden blev att jag blev omkullknuffad och trampad av maskerade aktivister. Uppenbarligen är man i den här kretsen mer intresserad av maktupprädande än ett utbyte med medborgarna. Till demonstranternas försvar kom omaskerade och mer mogna företrädare till mitt skydd och kunde se till att jag kunde komma in på restaurangen. Min fru var dock ganska skärrad.
Man är helt chanslös i dagens Sverige med aktivist Domstolar! Vänster liberala domare/ nämndemän 👀 spelar ingen roll att det finns vittnen som säger han körde på ettans växel och försiktigt så han inte skulle köra på någon som en kvinna på plats vitnade om🙏 det sjuka är ochså att hets mot folkgrupp inte gäller muslimer då dom utgör en minoritets grupp 🥁 fastställs denna dom på 3 år fängelse samt 1.8 miljoner i böter så är gubben Rökt🚭 jag ser det ochså att domen skall sända signaler till oss medborgare att aldrig någonsin kritisera islam 🐫🐫🐫
Dumt gjort. Men som Pettersson sa. Viss förståelse har man. För se de här gapande Araberna kan man ju bli tokig på. Sen hade han vad jag fattade stött Israel. Det får man ju inte heller göra.