Trump säger att Hamas förlorat 58.000 medlemmar i kriget

MELLANÖSTERN. USA:s president Donald Trump bekräftar att han kommer att resa till Egypten för att träffa ”många ledare” efter att ha besökt Israel för att tala till Knesset. Trump säger också att Hamas har förlorat 58000 personer. Det senaste totala dödstalet i Gaza uppges vara 67000, rapporterar Times of Israel.

Gaza City, 2005 lämnade Israel ett relativt välmående Gaza och år 2007 tog Hamas över. Låt inte Hamas ta över igen.

Det innebär att det inte varit någor folkmord. Detta motsvarar ett förhållande mellan civila och kombattanter på 0,16 : 1. FN uppger att det genomsnittliga förhållandet mellan civila och kombattanter i krig är 9 : 1.
I Gaza är det alltså 0,16 : 1.

Israel har nämligen under hela denna konflikt och tidigare visat att man aktivt försökt skydda civila genom metoder som ”roof knocking”, flygblad, sms-utskick, evakueringszoner och liknande. Man har dessutom levererat förnödenheter. De, som nu glatt uppvisas som ”mat för 3 månader” i ”svältens” Gaza…

-Pettersson säger att vi får vara försiktiga med siffror, Trump är ingen sanningssägare eller källa till visdom, men han är säkert lika pålitlig som de siffror de traditionella medierna förmedlat från Hamas Hälsodepartement.

Bloggen har flera gånger kritiserat media för att återge Hamas dödssiffror, som ofta bara nämner kvinnor och barn, aldrig dödade terrorister eller naturligt döda gamlingar. Gaza har en befolkning på drygt två miljoner och där dör folk av andra anledningar än krig men det hör vi aldrig om.

Nyhetssajten Axios rapporterade att toppmötet i morgon i Egypten, organiserat av landets president Abdel Fattah el-Sissi, syftar till att bygga internationellt stöd för Trumps fredsplan för Gaza, medan samtalen fortsätter om viktiga frågor som efterkrigsstyrning, säkerhet och återuppbyggnad.

Enligt rapporten har inbjudningar utsträckts till ledare eller utrikesministrar från Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Italien, Qatar, Förenade Arabemiraten, Jordanien, Turkiet, Saudiarabien, Pakistan och Indonesien plus några länder till. Sammanlagt c:a 20 länder ska närvara. Premiärminister Benjamin Netanyahu förväntas inte närvara, berättade en amerikansk tjänsteman för Axios.

Medan han är där förväntas Trump delta i en undertecknandeceremoni med de tre garanterna för Gaza-avtalet: Egypten, Qatar och Turkiet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Trump säger att Hamas förlorat 58.000 medlemmar i kriget

  1. Roland Salomonsson – Pensionär F d officer (Marinen), Landstings-sekreterare, Säkerhetschef, IT-tekniker Intressen: Klimatrbedrägeriet, De Globala bedrägerierna, Historia, Teknikutveckling, De svenska samhällsbedrägerierna resp diktaturen (politik), Längdskidor och utövande orienterare.
    Roland Salomonsson skriver:

    Nyss började inbördeskriget i Ghaza där Hamas avser att återta kontrollen av Ghaza. TRO INGET ANNAT!

    Var inte naiva!

    17
    5
    • Enligt rapporter ägnar sig Hamas åt att döda icke-sympatisörer på ett tydligen ganska effektivt sätt. Enligt vidare uppgifter lär endast rykten om samarbete med Israel räcka för att delar av den egna befolkningen slaktas.
      Hamas måste helt elimineras. Det är en skyldighet för världssamfundet …

      7
      1

KommenteraAvbryt svar