EU tecknar handelsavtal med Indonesien

HANDEL. Indonesien är världens fjärde folkrikaste stat med runt 280 miljoner invånare. Sedan president Suhartos fall 1998 har landet utvecklats i demokratisk riktning. Indonesien utgörs av en väldig övärld som breder ut sig mellan det sydöstasiatiska fastlandet och Australien. Av de drygt 18.000 öarna är ungefär 6.000 bebodda. Indonesien har ett tropiskt havsklimat med hög luftfuktighet. Det finns sex officiellt erkända religioner: islam, protestantism, katolicism, hinduism, buddhism och konfucianism. Cirka 85 procent av befolkningen är muslimer och runt 10 procent kristna.

Indonesien sträcker sig nästan 500 mil i öst-västlig riktning och 200 mil från norr till söder.

EU och Indonesien har enats om ett nytt omfattande handelsavtal. Överenskommelsen ska riva höga tullmurar, säkra tillgången på kritiska råvaror. Avtalet är ett steg för EU att hitta nya partner i en värld präglad av ökande protektionism och geopolitisk osäkerhet, rapporterar Europaportalen.

 Nuläget: Handel mellan EU och Indonesien

  • Varuhandel (2024): Den totala varuhandeln uppgick till 27,3 miljarder euro. EU:s export till Indonesien var värd 9,7 miljarder euro, medan importen från Indonesien var 17,5 miljarder euro.
  • Tjänstehandel (2023): Den totala tjänstehandeln var 8,8 miljarder euro, med en EU-export på 5,7 miljarder euro.
  • Investeringar (2023): EU:s stock av direktinvesteringar i Indonesien uppgick till 25,1 miljarder euro.
  • Relation:  Globalt hamnar Indonesien på plats 33 över EU:s största handelspartner.

 Huvudpunkter i det nya avtalet (CEPA)

  • Tullar: Över 98,5 % av alla tullar avskaffas. EU-företag beräknas spara över 600 miljoner euro årligen.
  • Industrivaror: Tullar på upp till 50 % på bilar fasas ut över fem år. Tullar på maskiner, kemikalier och läkemedel tas bort.
  • Jordbruk: Tullar på de flesta mejeriprodukter, kött, frukt och grönsaker tas bort. 221 geografiska beteckningar från EU (t.ex. Feta, Comté) skyddas. Känsliga EU-produkter som ris och socker undantas.
  • Råvaror: Ska säkra en stabil och hållbar tillgång på kritiska råvaror som nickel. Förbud mot exportrestriktioner som dubbel prissättning.
  • Hållbarhet: Parisavtalet är en ”väsentlig del” av avtalet. Bindande åtaganden om miljöskydd och grundläggande arbetsrättigheter (ILO). Ett särskilt protokoll för dialog om hållbar palmolja har inkluderats.
  • Tjänster: Öppnar den indonesiska marknaden för EU-företag inom bland annat telekom- och datortjänster, där 100 % utländskt ägande tillåts.
  • Digital handel: Förbud mot tullar på elektroniska överföringar, vilket Indonesien går med på för första gången.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “EU tecknar handelsavtal med Indonesien”

  1. Pettersson.

    Satte ett frågetecken för att se om någon nappade på hans åsikter, förutom du då som verkar ha koll på hans videor och vad han säger?
    De siffror som dött verkar fel om att U har drygt en mille skadads eller dödats i kriget, några som säger olika där att det är tvärtom.
    Sen nämner han Eu om ekonomin är på fall och där kan jag hålla med honom om detta, sen att dollarn attackeras från BRICS också, men vem vet i denna korrupta värld vad som kommer att ske i morgon?
    U.S. är inte så friskt längre, som han också talar om.

    https://newsvoice.se/2025/09/amerikansk-devalvering

    • Roger P, hoppas du inte tror på vad Douglas Macgregor säger, han har hittills inte haft rätt om något när det gäller kriget i Ukraina och knappast något annat heller.

      De ryska statliga tv-kanalerna sänder utdrag från Macgregors framträdanden och de sänder inget som inte gillas i Moskva, det inkluderar en karaktärisering av Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj som en ”marionettdocka”, att ryska styrkor hade varit ”för försiktiga” i kriget.

      I början av mars 2022 sa Macgregor att en vapenvila var nära då ukrainska styrkor hade ”satts i spillror. Det råder ingen tvekan om det trots vad vi rapporterar i våra etablerade medier.

      I juli 2022, berättade han för Charlie Kirk att: Kriget, med undantag för Charkiv och Odessa, är vad ryssarna beträffar i stort sett över. Det finns ingen avsikt att göra något annat eftersom ryssarna inte har en särskilt stor armé. … Detta nonsens om att Putin vill erövra hela Ukraina var aldrig sant.

      I september 2022 förutspådde han återigen att ”detta krig snart kan vara över” och senare samma månad ”är den ukrainska armén utblottad, tiotusentals ukrainska trupper har dödats eller sårats, Ukraina är verkligen i knipa.

      Så har det hållit på, det kan vara så att Donald Trump, liksom du och en del andra har tror på vad Douglas Macgregor säger…

      4
      1

Kommentera