Varför går Azad Abobakry lös i Sverige?

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Azad Akobakry är arab och kriminell extremist. Han uttryckte nyligen i en livesändning på plattformen TikTok att han ”hoppas” att Sverigedemokraternas toppolitiker Richard Jomshof ”blir misshandlad och ihjälslagen”. Abobakry är sedan tidigare dömd för hot mot tjänsteman och olaga hot, och har utöver det också dödshotat journalisten Christian Peterson och uppgett att han vill skjuta statsminister Ulf Kristersson, rapporterar Insikt24.

Azad Abobakry

Insikt24 har tidigare rapporterat om när irakiern och Palestinaextremisten Azad Abobakry, i våras, vid 19 tillfällen valde att ringa och hota journalisten Christian Peterson. Abobakry ringde då från dolt nummer och sade att han hade “mördare som spanade” på Peterson. Dessutom varnade Abobakry Peterson från att visa sig i närheten av riksdagen då journalisten annars skulle ”försvinna från denna planet”. Abobakry uttalade även att det finns ett pris på Peterson huvud och att han skulle ta reda på journalistens adress och då “göra slut” på honom ”en gång för alla”. Utöver det uttryckte Abobakry att han skulle visa Peterson vem Sverige tillhör ”i din judiska mammas fitta, i din judiska våldtagna fitta från andra världskriget”. Därutöver kallades Peterson för “judehora” och ”bög” och Palestinaextremisten uttryckte även att ”judar är trash”. Peterson har polisanmält Abobakry för dödshoten och en förundersökning pågår.

En av de som reagerade på dödshoten från Azad Abobakry mot Christian Peterson var Sverigedemokraternas toppolitiker Richard Jomshof som i ett inlägg på plattformen X, tidigare Twitter, skrev att det kanske är ”dags att visa antisemiter och islamister som Azad Abobakry vem Sverige tillhör, det vill säga det svenska folket”. Vidare frågade sig Jomshof vad Abobakry överhuvudtaget gör i Sverige och varför han inte är utvisad då han är ”uppenbart kriminell”. SD-toppen avslutade sitt inlägg med att uttrycka ”skicka tillbaka fanskapet till Irak, eller vilket land han nu kommer från”.

Palestinaextremisten anklagade också författarinnan och opinionsbildaren Katerina Janouch för att vara ”en judisk fitta”. Hör inspelningarna från hoten och kränkningarna här.

-Pettersson ser att irakiern tidigare stämt kommunen i hopp om att få leva på bidrag, jag vet inte hur det gick, men jag är övertygad om att herr Azad Abobakry passar bättre i Irak eller i något annat muslimskt land.

***

Pettersson på Facebook

Petterssons på X

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Varför går Azad Abobakry lös i Sverige?

  1. Anklaga de politiker som importerat denna guldklimp,dito person utnyttjar bara sina rättigheter som våra politiker skapat. Utvisning kan inte ske då kan guldklimpen känna sig krängt .

    37
  2. Dom där Palestina Demonstranterna blir ju bara Farligare och Farligare
    och Media och många Politiker reagerar inte.
    Vad kommer denna Palestina Terrorist att kosta samhället innan han
    kastas ut ifrån Sverige på Evig Tid??

    56
  3. Ja, varför går han lös? Det är i sanning en befogad fråga.
    Väntar man kanske på att någon ska dö innan något görs?
    Vi lever i ett land som blivit komplett galet.

    63

KommenteraAvbryt svar