Modi och Putin är i Kina

UTRIKES. Både Indiens premiärminister Narendra Modi och Rysslands president Vladimir Putin deltar på det stora säkerhetsmötet Shanghai Cooperation Organisation, SCO, i Kina under söndagen. Det är inte Kinas president Xi Jinping ledsen för.

Vladimir Putin, Narendra Modi och Xi Jinping

För Kina blir mötet ett smakprov på hur en värld utan USA i ledarrollen skulle se ut. För Putin är mötet en diplomatisk framgång. Ändå är det Indiens närvaro som är mest uppseendeväckande.

I stället för att vara en motvikt till Kina kan nu Indien, tillsammans med Kina, visa upp ett alternativ till en värld ledd av USA vid SCO.

Soutik Biswas på BBC säger att Indien tidigare haft en fot i USA, en i Ryssland och ett vaksamt öga på Kina. Trumps kritik och tullar mot Indien har ändrat på saker och ting. Modis planerade möte med Xi ser ut som ett försök att återuppta relationen mellan länderna, menar Biswas. Det är första gången på sju år Modi besöker Kina.

Samtidigt betonar han, med hjälp av flera andra analytiker, att Indien lär vilja fortsätta sitt strategiska balanserande. ”Indien värdesätter strategiskt oberoende och anser att kontakter med olika maktblock ger landet inflytande”, står det i texten.

-Pettersson noterar att Trump inte kan köra med stora länder eller vissa mindre. Visserligen är USA världens rikaste och mäktigaste land men USA är inte mäktigare än alla andra länder tillsammans…

Trumps tullar gör att Indien närmar sig Kina. Indien har länge haft en höga skyddstullar för sin egna företag men det går inte att som Trump straffa Indien för att man köper rysk olja om USA inte behandlar Kina som köper mer rysk olja och andra på samma sätt.

Shanghai Cooperation Organisation, SCO.

Deltagande Ledare: Rysslands president Vladimir Putin, Turkiets president Recep Tayyip Erdogan, Indiens premiärminister Narendra Modi, Irans president Masood Pezeshkian och Pakistans premiärminister Shehbaz Sharif.

Andra deltagare är Belarus president Alexander Lukashenko, Kazakstans president Kassym-Jomart Tokayev, Kirgizistans president Sadyr Japarov, Tadzjikistans president Emomali Rahmon, Uzbekistans president Shavkat Mirziyoyev, Mongoliets president Ukhnaa Khurelsukh, Azerbajdzjans president Ilham Aliyev, Armeniens premiärminister Nikol Pashinyan, Kambodjas premiärminister Hun Manet, Maldivernas president Mohamed Muizzu, Nepals premiärminister KP Sharma Oli, Egyptens premiärminister Mostafa Madbouly, Turkmenistans president Serdar Berdimuhamedov, Indonesiens president Prabowo Subianto, Laos president Thongloun Sisoulith, Malaysias premiärminister Anwar Ibrahim och Vietnams premiärminister Pham Minh Chinh.

FN:s generalsekreterare António Guterres med flera ledare för andra internationella organisationer är också på plats.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Modi och Putin är i Kina

  1. Hur gamla dessa ledare är intresserar mig föga. Men det jag reagerar över är,att de styr dryga 3 miljarder människor på vår jord,som i sin tur utgör i stort en tredjedel av all jordens befolkning.

KommenteraAvbryt svar