INRIKES. Daniel Swedin är Politisk redaktör på tidningen Arbetet som är en del av LO:s mediehus. Innan dess var han talskrivare åt dåvarande statsminister Stefan Löfven och mellan 2011 och 2020 var Daniel Svedin ledarskribent på Aftonbladet, före det bidrog Swedin bidrog till Arenagruppens valanalys efter valet 2010.
Daniel Sweden tillhör den Socialdemokratiska rörelsen, ni vet den rörelse som klagar på språkbruket på nätet.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Angående Daniel Swedins Palestina-flagga:
Palestinierna är kanske den största flykting-gruppen i Sverige, dold bakom registrerat födelseland i något annat MENA-land.
Vilket förklarar vänsterns enorma flörtande och duttande med just palestinierna för att få mer röster, och att hatet mot judar och Israel är så ofattbart stort just i Sverige nu.
https://uvell.se/2025/08/28/darfor-har-vi-sa-manga-palestinier-i-sverige/
Jag har inga problem att hålla med Swedin på denna punkt. Även en blind höna hittar ibland ett korn. Frågan är om dessa två är större råttor än de S-märkta? De S-märkta råttorna är i alla fall fler även utan råttorna i stödpartierna.
Kristersson och Dousa tillhör inte exakt skaran av svenskvänliga politiker som jag ser det. Innevarande regering ligger förvisso höger om den tidigare men långt ifrån det jag och med mig många svenska önskar.
Ett utmärkt och bra exempel på det s.k goda hatet, alltså det hatet som är godkänt av samlade vänstern och övriga eliten.
Tack Daniel Swedin.
Det ät ju roligt och intressant att läsa grova kommentarer. Man blir ofta överaskad och vissa okvädningord har man ju inte ens hört förut.
Speciellt kul är alla öknamn som folk hittar på, en del är riktigt träffande.
På femtiotalet där jag växte upp hade varenda unge ett öknamn ,några exempel åsnan,laban,plåta, och kina. En del var omskrivningar av derar riktiga namn tex Sucka (sören).
Gissar att du hade namnet ’Åsnan’, det passar dig här.
Per
Det var kul, men ett tag kallades jag Olle Byböj, men det var för långt så det försvann av sig själv. Han som kallades Åsnan hade sparkat ett hål i en dörr till skolans slöjdsal.
Plåta efter Plåtnicklas,som du kanske kommer ihåg.
Kina efter han såg ut som en kines.
Det är kul att sitta och tänka på gamla tider, en kille som var rödhårig fick heta Elden. En flicka fick heta Snurran efter ett barnprogram som gick då.
En som hette Harald fick heta Baj,oklart varför. Vi hade också en som kallades Råttan, han hette Jan,de med korta namn fick ofta behålla det tex Ulf blevUffe.
Pratar han om sig själv och alla dom andra maffia råttorna inom utpressarrörelsen LO.
Här har vi ju dom verkliga råttorna, parasiterna, skurkarna!
Gustav, jag håller på dig!
Undrar om inte den Stora Råttan är Daniel Swedin?
Vilken fruktansvärt dåligt förtroende han ger.