Minister kritiseras för att vara på BB…

INRIKES. Skogsutredningens andra delbetänkande har lämnats över. Med 55 förslag är tanken att investeringsviljan i skogen ska öka så att tillväxten ökar och därmed tillgången till biomassa. – Förutsatt att regeringen väljer att gå vidare med förslagen är jag säker på att förslagen kommer att bidra till det, säger utredaren Göran Örlander.

Mp:s språkrör Amanda Lind och Peter Kullgren, landsbygsminister och nybliven pappa

Utredaren Göran Örlander skriver på DN Debatt att utvecklingen för svensk skog har varit oroväckande och att Sverige tappar i konkurrens. I dag finns regler som på ett onödigt sätt begränsar möjligheten att öka tillväxten i skogen, anser han. Att lättare kunna avverka skog skulle ge 45 000 fler sysselsatta i skogsnäringen samt ett ökat koldioxidupptag på 8 miljoner ton per år.

Amanda Lind ser med fasa på förslagen: – Allt mer skog avverkas tidigare, det är väldigt dåligt för klimatet och den biologiska mångfalden i våra skogar, säger Lind.

Framtiden för Sveriges skog är politiskt sprängstoff och normalt tar ansvarig minister emot utredningen och presenterar den. Ansvarig minister, Peter Kullgren har nyligen blivit pappa, familjen mår bra men de är kvar på BB för vissa kontroller, skriver Peter Kullgrens pressekreterare Dan Jormvik och meddelar att statssekreterare Daniel Liljeberg tar emot utredningen i stället för ministern.

Oppositionen rasar och hävdar att Sveriges skogar förstörs. – Regeringen måste träda fram och visa hur de ser på de här alarmerande förslagen, säger MP-språkröret Amanda Lind (MP), enligt Aftonbladet, och fortsätter med, – det är märkligt att regeringen inte ställer sig till förfogande och svarar på hur man ser på de här förslagen. Man hade väl kunnat välja en annan dag för presskonferens? säger Amanda Lind (MP).

-Pettersson undrar vad som hänt om en manlig partiledare kritiserade en kvinna för att hon var på BB? Och undrar om det inte är förslagen i utredningen som är det viktiga, inte vem som håller i papperen?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Minister kritiseras för att vara på BB…

  1. Amanda Lind har ju möjlighet att bevara den biologiska mångfalden i sin frisyr – där finns både utrymme och tillväxtmöjlighet.
    I övrigt har jag på nära håll folk som handhar svensk skog och mig veterligen sköts den på en mycket bra sätt.
    Medeltiden ligger bakom oss, Amanda – det är framtiden vi skall sikta in oss på! Men – framtiden är väl inte Mp:s grej?

    17
    0
  2. En annan sak jag kom på. Menar media att de inte har något annat om än att någon obetydlig politiker gråter ut om att någon annan politiker är på BB för att de fått barn. Hur fan tror de att mår då? En glädje i livet som det är ska förstöras för ett Skatbo inte bara kan låta något vara. Sjukt

    18
    0
  3. Hon med skateboet på huvudet oroar sig för den biologiska mångfalden, jaha men den
    otroliga enfalden behöver hon inte oroa sig , för den repressenterat hon ju själv väl!

    42
    1
  4. En Politiker är även en människa inte en som förväntas vara på plats jämt.Skogsproblematiken kan nog vänta ett par dagar tills ansvarig är på plats igen.Så bråttom lär det inte vara så att prioritera sin Fru som precis fött barn och befinner sig på BB kan man väl för jösse namn respektera och inte kritisera så truten nästan går ur led !

    36
  5. Avverkning är väldigt bra för koldioxidbalansen då träet binder co2 tills det bränns eller förmultnar samtidigt som den nyplanterade skogen börjar binda co2 när den växer.

    32
  6. Ja, har man inget att ondgöra sig över så får man dra till med va´ fan som helst. Hur kan det vara negativt att även fadern deltager i barnets födelse. Det brukar ju alltid vara tvärtom med den saken.
    En utredning brukar oftast pågå i flera år, så om ansvarig minister väntar någon dag med kommentarerna spelar absolut ingen roll.
    Och vad beträffar skogen så har ju mupparna bara en inriktning : Att skogen ska bevaras ända tills den ruttnar bort !

    43

KommenteraAvbryt svar