Vindkraftsbolag har skulder på 8 miljarder

DEN GRÖNA BUBBLAN. Önusberget Vind AB som ligger bredvid den ekonomiska katastrofen Markbygden Ett har förlorat pengar tre år i rad. Total förlust 2024 uppgick till 28 miljoner euro, motsvarande omkring 300 miljoner kronor. Bolaget ägs från Luxemburg och har skulder på närmare åtta miljarder kronor, visar årsredovisningen, rapporterar Christian Sandström på Affärsvärlden.

Vindkraftsparken Önusberget i Piteå, parken består av 137 slumpkraftverk och till varje verk går det en väg genom skogen som är nedhuggen för verk, vägar och ledningsgator.

Vindkraftens lönsamhetsproblem blir alltmer påtagliga. Krisen började hösten 2023 när då Kinaägda Markbygden Ett med sina 179 vindkraftverk hamnade i rekonstruktion.

Markbygden Etts vindkraftspark och andra anläggningar förstör enorma naturområden, i Amazonas regnskogar och i Sverige. Ändå kallas slumpkraften miljövänlig.

Nu kan Afv rapportera att Önusberget Vind AB, belägen några mil från Markbygden Ett utanför Piteå, också gör stora förluster. Det framgår av bolagets årsredovisning för 2024.

Önusberget var en del av den tredje etappen i Markbygdens vindkraftsområde, där målet från början var att bygga 1101 vindkraftverk. Under 2024 förlorade bolaget 28 miljoner euro, motsvarande omkring 300 miljoner kronor.

Önusbergets skulder uppgick till 748 miljoner euro, motsvarande omkring åtta miljarder kronor. Bolagets anläggningstillgångar är år 2024 värderade till 749 miljoner euro, motsvarande omkring 8 miljarder kronor.

-Pettersson tror inte en sekund på att bolagets anläggningstillgångar är värda 8 miljarder kronor. Jag kan inte bokföring på den här nivån men antar att värdet på tillgångarna något så när ska motsvara det verkliga värdet vid en försälning, inte anskaffningsvärdet, och jag tror ingen vill betala 8 miljarder för en förlustbringande verksamhet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Vindkraftsbolag har skulder på 8 miljarder”

  1. Kan inte låta bli att skratta. Att det skulle gå så här, var glasklart för länge sedan. Det tragiska i sammanhanget, är alla de skattepengar som betalats ut i subventioner, som borde används till medborgarnas bästa. Nästa propellerkatastrof, blir saneringen av skiten. Även här kommer skattepengarna att virvla i vinden.
    Det är oerhört märkligt, hur lite kompetens våra styrande besitter. Man tar inte ens till sig resultatet av tidigare misstag, utan upprepar gång på gång, samma misstag.
    Einstein sa en gång: ”definitionen av en idiot, är att gång på gång upprepa sitt misstag och förvänta sig ett annat resultat”.

    24
    1
  2. Hur kan Länsstyrelser och Kommuner runt om i Sverige godkänna, att man
    montera upp flera Vindkraftverk, när dom som redan fins, Inte går ihop
    ekonomiskt?? Fler har ju t. o. m. gått i Konkurs och flera lär det väl bli.
    Det blåser ju inte mer, för att man bygger flera Vindkraft verk.

    27
    1
  3. Hur ser en budget för vindkraft ut? Vindel får väldigt dåligt betalt när det blåser & INGET betalt när det är vindstilla. Då är det mycket enkelt att göra en kalkyl på medelvind & avskrivning, vindel behöver ungefär så som Kärnkraft ca 60 öre per kWh när det blåser, & eftersom det inte blåser hela tiden behövs ytterligare 10 öre för att kompensera vindstilla dagar. Totalt 70 öre / kWh. Vem kan inte räkna?

    18
    1
  4. Gröngölingarna kan bistå med sina partikassor 10 år framåt i tiden , det hade kanske
    avhållit dem från att komma med stupida förslag, även Sossarnas partikassa kan bidra.

    36
    1
  5. Och vem saka betala för saneringen av området när konkursen är ett faktum ? För det lär väl sluta med ett cirkusnummer i form av en North-VOLT, där man mjölkar ur det sista eller ber staten om nya pengar för att bekosta bedrägeriet.

    50
    1
  6. Det är intressant att INGEN miljömupp med pengar vill ta över något av dessa ”fina” vindsnurror . . Inte ens en enda snurra vill de köpa av bolagen !

    ALLA känner till verkligheten men blundar , istället är det tomma åsikter som styr !

    46
    1
    • Sanningen är den att alla miljömupparna ider är fiasko ,
      Det som händer med snurrorna är att man gör konkurs,
      Sen köper någon upp dom för en tiondelar an vad dom kostar, det är inte olagligt att göra dåliga affärer ,
      Men när det gäller vindsnurror så är det långt mellan vad dom producerar gämför med kostnaden, det är ju en väldigt skör produkt i förhållande till var man skulle behöva ställa dom i förhållande till vad man skulle villj få ut av dom,

KommenteraAvbryt svar