SKATTER. Den före detta Vänsterledaren Jonas Sjöstedt får bakläxa på sin deklaration, rapporterar nyhetsbyrån Siren. Sjöstedt har inte redovisat sitt arvode på cirka 680 000 kronor från tjänsten i Europaparlamentet som inkomstkälla utan lagt det som ”övriga uppgifter”, enligt Siren.

Enligt Skatteverket felaktigt då arvodet då inte hade blivit skattegrundande.
”Nyhetsbyrån Siren sprider uppgiften att jag inte gett korrekta uppgifter i min inkomstdeklaration. Det stämmer inte. Jag har tvärtom aktivt påtalat för skattemyndigheten att min inkomst från EU-parlamentet ska beskattas. Det blev också skatteverkets beslut” säger Jonas Sjöstedt i en kommentar.
-Pettersson minns när Jonas Sjöstedt som fullt frisk 40-åring softade runt i New York på skattebetalarnas bekostnad i flera år.
Ett exempel på politikers förmåner, under tiden oktober 2006 till februari 2009 gick herr Sjöstedt omkring och softade i New York, bodde på Park Aveny och hade det allmänt trevligt. Det är väl egentligen inget att säga om det om det inte vore för att Sjöstedt som fullt frisk drygt 40-åring levde på skattebetalarnas bekostnad och hade en statlig inkomstgaranti sedan sin tid i riksdagen. Anledningen enligt Sjöstedt själv var att han inte hittade en dagisplats och tyckte att fler politiker borde prova att ta en paus från hetluften.
Om Jonas Sjöstedt på blogggen…
Herr Sjöstedt bodde en tid på Östermalm, det ville han inte skylta med på valsedlarna…
Jonas Sjöstedt vill avskaffa det privata ägandet
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ett äckel till brödpolitiker.
Myglar man med skatten så 40% påslag, hur blir det s-myndigheten, visst ja en politiker, då slipper man???
Stick tebaks te v-nam, din hycklare..
Sjöstedten är en slibbig köttgrytskommunist. Försörjer sig helt på andra människors ihoparbetade pengar, samt skyr all form av fysiskt arbete.
Egen intresset ljuger aldrig
Jonas verkar vara en populistiskt . Jag upplevde Hilding Hagberg, Hermansson och Lars Werner som rakare och tydligare.
Även om speciellt Hagberg var extrem.
Ja så fungerar Svensk Media, MP S. VPK är skyddsobjekt, borgelig, och framförallt SD
ska alltid lyftas fram som skumma individer, hörde i morse en sossekärring förfasa sig
över att någon Moderat hade aktier, jag menar det har ju aldrig Sossar innehaft, dom
är ju vitare än Snövit, inte fan basunerade dom ut att Magdalena dubblade sin lön
istället för att sänka den när hon gick i opossition, allt är tillåtet när det handlar om S.
Jag är helt övertygad om att Jonas inte gjort något fel. I så fall hade det mörkats med det i Svenska Media.
Titta på fallet med Teodurescu och den kommunistiska slagskämpen i EU-kansliet .
Där har Svenska Media dragit en glömskans slöja över hela fallet .
Jonas Sjöstedt har fått frikänna slagskämpen utan att ha sett filmen .
Propagandamaskinen har jobbat på , men sanningen kommer snart fram .
Svenska Medier är ett hot mor vårt öppna och Demokratiska samhälle .
Ulv i fårakläder liksom Schyman och Ohly!
Myglande fifflande kommunist. Man bruka kalla såna som han för ”Champagne och gåslever kommunist”
Största hycklaren av alla !!
Han ska låta så mjäkig när han talar om att alla måste göra rätt för sig och betala skatt …… varsågod gott folk här har ni sanningen hur en kommunist jobbar.
Vänster kommunisterna är största samhällsbelastningen av allt och alla.
Tryck till honom precis som han tycker man ska trycka till människor som har egna förtjänta pengar.
En gång kommunist alltid samhällsparasit.
Sjöstedt med sitt väna framträdande är svår att angripa då han inte blir upprörd utan håller en mjuk samtalston. Men han är lika falsk som sina kollegor. De och Sjöstedt utnyttjar systemen till max. Ett bluffgäng – kort sagt!
När han framställer kommunismen enl partiprogrammet förstår man hur galet upplägget är. Kommunisternas anhängare består till största delen av invandrare och unga, omogna flickor som inte har koll på hur ett samhälle fungerar!
Svinpäls till HYCKLARE !