Att köra elbil är som att rulla runt i en osläckbar brandbomb

Insändare av Lars Espen Nilsson i Göteborgs-Posten

Jag vill väldigt gärna köpa elbil, men som brandchef och säkerhetsansvarig nästan hela mitt yrkesliv avstår jag intill dess man kommit fram med bättre lösningar, skriver insändarskribenten.

Övertron på elbilar borde vara borta ihop med debacklet med Elon Ponzi Musk. Det finns mer än en anledning till att elbilar med dagens konfiguration kastas på sophögen.

Nypriset är naturligtvis ett skäl. Avskrivningspris ett annat du kan tvingas skriva av en elbil upp till 10 gånger mer per mil än motsvarande bensinbil. Rörliga kostnader som däck, service, reparationer, och försäkringar är ett annat skäl.

Var och hur man laddar är ännu ett skäl. Men tyngst vägande skäl anar jag är det faktum att litiumjon batteri brinner osläckbart med 2500 grader Celsius och avger extremt giftiga rökgaser. Ingen vill rulla runt i trafiken med en sådan brandbomb. Särskilt som det börjar bli restriktioner var du får köra och ladda skrotet.

Jag vill väldigt gärna köpa elbil, men som brandchef och säkerhetsansvarig nästan hela mitt yrkesliv avstår jag intill dess man kommit fram med bättre lösningar. EU-hot är trams, vi är nettogivare särskilt efter Löfvens 151 miljarder.

Lars Espen Nilsson

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Att köra elbil är som att rulla runt i en osläckbar brandbomb”

  1. 20 sekunder tog det från att föraren märkte,att det inte stod rätt till med bilen.
    Sedan stod fordonet i helt ljusan lågan. Ingen eller väldigt få skulle hinna lämna bilen om den framfördes i 60/70 kmh. Detta framkom vid en test i Tyskland för ett antal år sedan !
    M.a.o. en väldigt aktiv kremation……

  2. I sammanhanget måste påpekas de emula överpriser som tas ut av elbilhandeln. Rent tekniskt borde elbilar kosta hälften av en motsvarande riktig bil. Överpriser uppstår när naiva politiker pushar för produkten, samt skenar när de subventionerar skiten. Miljönyttan är försumbar eller t.om negativ, då tillverkning och återvinning spyr ut flera gånger mer skit i naturen än en fosilbil gör under sin livstid.
    Uppmaning:
    Parkera aldrig i närheten av en elbomb!

    16
  3. Extremt energitäta och stabila batterier är en paradox. Man kan dra en parallell till gruvnäringen på 1800-talet. Då sprängde man med svartkrut som visserligen var ganska kraftfullt men väldigt opålitligt. Det kan antändas av statisk elektricitet så all hantering var riskfylld. Nitroglycerinet och nitrocellulosan uppfanns men de var ännu mer instabila. Det var inte förrän Alfred Nobel kom på ett sätt att stabilisera nitroglycerinet i dynamiten som man fick det första användbara högexplosiva sprängämnet. Det kan hanteras ganska vårdslöst utan att smälla av. Och där är vi framme till likheten med moderna litiumbaserade batterier. Mycket energi per volymsenhet och det behöver inte tillföras någon extern oxidant som syre, utan allt som behövs för explosion finns redan i. Men ändå tål de ganska mycket misshandel tills tillräckligt mycket tändenergi tillförs.

    Jag har en del kontakt med brandmän i jobbet, den rådande uppfattningen verkar vara att vi bara ser början av problemen med dessa batterier. I takt med att fler batterier blir äldre och får mer defekter så ökar risken för spontan förbränning eller explosion betydligt. Sedan är det så också att fysisk påverkan som slag och vibrationer påskyndar åldrandet, det är därför som leksaker som elsparkcyklar och liknande i högre utsträckning brinner, framförallt vid laddning då defekter ökar risken för antändning.

    Man brukar ibland tala om att vissa saker som användes förr aldrig skulle ha tillåtits om de uppfunnits idag. Med de moderna extremt energitäta batterierna får man väl då säga att de aldrig skulle tillåtits om inte klimathysterin sopat bort alla spärrar.

    42
  4. Ja om man ser det neutralt då kan du fylla en bil med bensin som är brandfarlig och man kan välja disel som också brinner och även ett batteri kan spontant kortslutning det brinner, problemet är att om man lagrar energi så kan man få spontana energi urladdning som inte är önskvärda,
    Och då gäller det ju att på något sätt mildra sidorna av det hela,

    10
    2
  5. Stämmer bra det !!
    För att inte tala om rökgaserna som går upp i luften vid branden.
    Extremt giftiga gaser och partiklar som utsöndras.
    Och vid brand i elbilar blir det alltid totalskada då bilarna är osläckbara.
    Och personalen från räddningstjänsten avråds att närma sig brandhärden.
    Sitter människor fast i bilen är kremering oundviklig.
    Riktigt otäcka fordon elbilarna i spåren av ett misslyckat miljöarbete mot elektrifieringen. 🔥☠️

    66
    1

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.