Glad midsommar

-Pettersson och den oäkta hustrun önskar alla en ”Glad midsommar” eller om man så vill vill, det lite modernare och trendigare ”Trevlig midsommar” från torpet i Södermanland.

Sedan 1953 har myndigheterna bestämt att midsommardagen ska ligga på en lördag och aftonen på fredagen. Det sägs på radio att det är en kristen högtid efter Johannes Döparens födelse men det tvivlar jag på. Jag tror att de kristna gudsmännen tog över de gamla högtiderna som midsommarblot vid sommarsolståndet för att omvända folk till kristendomen.

Midsommar firas främst i de nordiska länderna (Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island) och Baltikum (Estland, Lettland och Litauen). Även Italien, Spanien och Portugal firar midsommar.

Sommarsolståndet infaller mellan den 20 och 21 juni på norra halvklotet, så i år sammanfaller sommarsolståndet med midsommarhelgen. Tidpunkten för solens riktningsändring infaller i år, 2025, den 21 juni kl. 04:42.

Här firade vi med stora och små barn i kanonväder med traditionell mat. Egenodlad potatis och gräslök, sill och sprit köpt men en sort kryddad av den oäkta hustrun. Hemmagjort gubbröra och Västerbottenpaj samt lite annat.

Barnen gjorde en liten midsommarstång

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

21 thoughts on “Glad midsommar

  1. Mitt inlägg försvann?

    Nå, en trevlig midsommar till Er – mina medskribenter – och ett extra tack till Pettersson och hans frilla för deras idoga arbete med en trevlig blogg!

    8
    1
  2. Få se om TV4 även i år plockar in en huckle-försedd kärring som ska försöka sig på att tillaga en ”traditionell” svensk midsommar-måltid. Varför inte halal-bacon…

    20
  3. Glad midsommar på er mina vänner här hos Pettersson. Naturligtvis herr Pettersson själv. Hoppas färskpotatis smakade bra..Sillen var god

    31
  4. Glad midsommar till Pettersson och alla andra här på bloggen 🇸🇪☀️
    Kom ihåg att med fel politiker i riksdagen är midsommarfirandet hotat 👳🏾
    Så se till att rösta på Sverigedemokraterna så får vi behålla våra traditioner framöver 🇸🇪💪🏼

    49
  5. Tack själva ,herrskapet Petterssons!
    Tack föratt ni orkar kämpa i dagens sverige!
    Hälsning till alla kommentatorer, inte minst.
    Från ”Roslagens famn på den blommande ö”.
    Även om blomningen är f-n så kort…

    37
  6. Ser mycket gott ut 👀 helt rätt val av midsommar mat/dryck 🇸🇪 trevlig fortsättning på midsommarafton Petersson/hustru 👍✝️🙏🇸🇪

    35
  7. Till er som firar tidig ”midsommarafton” hälsningar från f.d. Sundets Pärla.
    Själv avvaktar Stenbock till den verkliga midsommarhelgen.som i år liksom i alla tider skett 23/24 juni !

    27
    • Stenbock, midsommar firades i Sverige tidigare den 23 juni, dagen före midsommardagen som sammanföll med Johannes Döparens dag. I Nya testamentet i Bibeln (Lukasevangeliet 1:36, 56–57) nämns att Johannes föddes sex månader före Jesus, varför Johannes Döparens festdag sattes till 24 juni, sex månader före jul.

      Jag tror dock inte på ”i alla tider” utan att midsommar långt före Jesus firades i samband med sommarsolståndet.

      Dagens firande i samband med fredag-lördag har vi haft sedan 1953.

      32
      1
      • Pettersson:
        Som vanligt tror jag du har rätt…. Att Stenbock är lite som ”kärringen mot strömmen” hör samman med att de s.k. folkvalda sitter och bestämmer när sommarsolståndet skall inträffa.
        Detta för att bl.a. se till att Skatteslavarna arbetar och samlar in bl.a. 300 miljarder till krigsmakten så att landet på nytt kan bli en ”stormaktstat”…. Tänk så mycket skattekronor som nu avsätts för ammunition och stridsvagnar som skulle gå förlorat,om midsommarhelgen infallit som Stenbock envist firar den intill min död !

        21
        1

KommenteraAvbryt svar