UTRIKES. Den colombianske presidentkandidaten Miguel Uribe vårdas med allvarliga skador efter att ha skjutits under ett tal i huvudstaden Bogotá i natt, rapporterar flera medier. Uribe ska ha träffats av tre skott, två i huvudet och ett i knät. Bilder från platsen visar hur Uribes huvud och rygg är täckta av blod när han förs bort från platsen efter attentatet. En 15-åring har gripits. Motivet bakom dådet är ännu oklart, rapporterar BBC med flera.

Miguel Uribe är 39 år och företräder partiet Centro Democratico och är för närvarande senator. Uribe har meddelat att han vill ställa upp i nästa års presidentval i Colombia, och är nu senator. I sin senatorsroll har han bland annat fokuserat på ekonomisk stabilitet och lag och ordning, enligt Bloomberg. Han har också varit skarpt kritisk till nuvarande president Gustavo Petros reformer. Uribe är nära allierad till landets tidigare president Álvaro Uribe, och har varit mycket kritisk till nuvarande president Gustavo Petros reformer.
Myndigheter uppger att det inte uttryckts något särskilt hot mot Uribe före händelsen.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja detta är ett av värdens största cokain producenter, är det någom som inte förstår orsak och verkan i detta läge