Danmark höjer pensionsåldern till 70 år – den högsta i Europa

PENSION. Danmark väntas få den högsta pensionsåldern i Europa, efter att lagstiftarna röstat för att höja den till 70 år. Folketinget antog i torsdags ett lagförslag som föreskriver höjningen, med 81 röster för och 21 emot. Den nya lagen kommer att gälla för personer födda efter den 31 december 1970. Den nuvarande pensionsåldern är i genomsnitt 67 år, men den kan gå upp till 69 år för dem som är födda den 1 januari 1967 eller senare, rapporterar Den Korte Avis.

Höjningen behövs för att ha ”råd med ordentlig välfärd för kommande generationer”, sa arbetsmarknadsminister Ane Halsboe-Jørgensen i ett pressmeddelande på torsdagen.

Danmark har en befolkning på nästan 6 miljoner människor, varav cirka 713.000 är mellan 60 och 69 år och cirka 580 000 är mellan 70 och 79 år, enligt Danmarks Statistiks officiella webbplats.

”Utvecklingen under senare år visar tydligt en markant ökning av antalet danskar som fortsätter att arbeta fram till – och efter – den allmänna pensionsåldern”, uppgav F&P, den danska branschorganisationen för försäkringsbolag och pensionsfonder, i ett pressmeddelande på fredagen.

Ungefär 80.000 personer över folkpensionsåldern arbetar för närvarande i Danmark, enligt F&P, vilket menar att ökningen beror på goda ekonomiska förhållanden, mer flexibla arbetsgivare, bättre ekonomiska incitament och en större önskan att fortsätta arbeta.

”För många danskar kan tanken på att den statliga pensionsåldern ska höjas till 70 år 2040 verka överväldigande”, säger Jan V. Hansen, pensionschef på föreningen, i pressmeddelandet. ”Siffrorna visar dock tydligt att ett växande antal danskar stannar kvar i arbete under längre perioder.”

”Den goda nyheten är att många danskar inte bara har hälsan utan också viljan att fortsätta arbeta – även efter att de uppnått pensionsåldern”, fortsatte han.

Danmark har idag en regering ledd av Socialdemokraten Mette Frederiksen med stöd av Venstre (Liberaler) och Moderaterne, som placerar sig till mitten-höger på den politiska skalan.

  • I Danmark höjdes statens pensionsålder senast 2020 med ett år till 69 år, med verkan från och med 2035. Tidigare höjdes pensionsåldern till 68 år 2015, med verkan från och med 2030 och år 2040 kommer pensionsåldern att höjas från 69 till 70 år.
  • I Frankrike i mars 2023 gick mer än en miljon människor ut på gatorna över hela landet för att protestera mot en höjning av pensionsåldern till 64 – sex år under den nya danska pensionsåldern.
  • I september antog den kinesiska regeringen en lagstiftning som skulle höja pensionsåldern för män från 60 till 63 år, och från 50 och 55 år för kvinnor, beroende på yrke, till 55 respektive 58 år.
  • Den statliga pensionsåldern i Storbritannien är planerad att höjas till 67 år mellan 2026 och 2028, även om en översyn kan leda till att den revideras till 68.
  • Medan pensionsåldern i USA är liknande den i Storbritannien, är vissa socialförsäkringsförmåner tillgängliga från 62 års ålder.
  • I Sverige har Regeringen har fastställt riktåldern för pension för 2029 till 67 år.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “Danmark höjer pensionsåldern till 70 år – den högsta i Europa

  1. Ja en typisk reaktion på en dålig finnansigering .
    Nu vet jag ju inte vara Danmark gort av folks skatter. Om det nu inte är det vanliga att man iprinsip inte tillför något förutom att man höjer sina egna.arvoden.
    I Sverige har man ju nordvolt samt skottlossning i förorterna samt cov 19 och annat smått och gott.
    Har priset på öl gott upp så allt danskt kapital numera ägs av turbon.

  2. Jag blev helt oförhappandes intresserade av hur det ser ut med pensionsålder och pensioner för svenska riksdagsledamöter.
    Jag googlade och nu är jag, rent ut sagt, förbannad.

  3. Jag väntar på när man skall göra pensionen beroende på antal arbetade år, hellre än bara på ålder. Det borde krävas 40 arbetsår, oavsett ålder, för att få pension.

    44
    5
  4. Man vill höja pensionsåldern även här i Sverige. Folk skall alltså arbeta längre upp i åren – samtidigt som S och facket vill ha färre arbetstimmar – 35 i s f 40 timmars arbetsvecka. Hur går denna ekvation ihop? En politisk kullerbytta (bland många)!

    52
    3
  5. Det verkar bra som dom gjort i Kina. Anpassa pension efter yrke. Chefer och många offentliganställda kan säker jobba till 67 år, men många yrken som är kroppsarbete får det svår att jobba så länge.
    Vore tacksamt om även den statliga pensionen blev styrd av inflationen, så vi som arbetat får lika stor höjning som dom som aldrig arbetat. Jag får efter 50 års arbete inte mer än de som aldrig arbetat.

    55
    3
  6. Ja där ser man ännu ett land som låtit sig bedras av visioner om pensionsräddare, när det istället har handlat om försnillande av pensionsmedel. Man får förmoda att även våra danska bröder har liksom vi svenskar istället fått kriminalitet, ovälkommen överrasknings sex och enklaver där dominans-beteende i form av kultur och annan religion härskar.

    50

KommenteraAvbryt svar