Svarslösa klimatextremister vill inte förklara när katastrofen kommer

Något som alltid förbryllat mig är att klimatextremisternas domedagsprofetior aldrig ifrågasätts av journalister, skriver Christian Peterson.

När jag besökte fredagens “skolstrejk för klimatet” var hälften av deltagarna pensionärer – flera av dem störde sig direkt på att jag filmade. På frågan när klimatkatastrofen egentligen ska inträffa fick jag inget svar. Senare samma dag samlades ytterligare en handfull äldre aktivister utanför statsministerns bostad. Trots medhavda skyltar och banderoller ville ingen av dem berätta vad de faktiskt föreslår för en bättre miljöpolitik.

15 thoughts on “Svarslösa klimatextremister vill inte förklara när katastrofen kommer”

  1. Jag tycker inte att man skall göra sig lustig över oroliga pensionärer. Under lång tid och över hela världen har det varnats för klimatändringar. Inte konstigt att många blir påverkade och rädda,de behöver inte vara tokiga eller förstå alla detaljer. Många politiska frågor är komplicerade, tex har vi en bra ekonomisk politik., hur främjar man god hälsa? Vi alla försöker väl förstå så gott vi kan. Men att oreserverat vara höger eller vänster,ser jag som att man försöker hitta enkla lösningar på svåra frågor.

    1
    15
  2. Klimat hysterin har iscensatts för att dölja den reella miljöförstöringen, se till att folk fokuserar på annat.

    65
    • Elsa, finns det belägg för din teori, jag tycker att den låter otrolig, så mycket besvär för att slippa ta itu med miljöförstöring. Men jag instämmer att miljön är mer än bara klimatet, tex utfiskning, nedsmutsning av östersjön och de giftiga alger den skapar.

  3. Det måste vara sådana typer som utgör kärntrupperna i den så kallade opossitionen,
    och då ljuger antingen opionsundersökningarna, eller så är det en verkligt illavarslande
    framtid? Plakatkineser som rabblar upp saker men inte kan svara på en enkel fråga?

    53
    1
  4. Jag kan förklara när katastrofen kommer: när MP har sett till att det varken finns mat eller el.
    BTW: klimatnödläge? Kan man då också hävda att det finns ett (över) ”invandringsnödläge”?

    65
  5. 😂 förståndshandikappade människor ser ni väl.
    Dom verkar inte veta vad dom gör där 😂
    Stackars människor 😅

    60
    2
  6. Svårt det där med väder i slutet av Maj när man står med vinterkläderna på och jorden brinner.
    I Egypten var det varmt ett tag sen, men är ju normalt i sandhålorna?

    70

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.