Har myndigheterna koll?

Säpo sänkte i fredags hotnivån från fyra till tre då man menar att ”Propagandan mot Sverige som har varit hotdrivande, där Sverige pekats ut som ett islamfientligt land, har under en tid mattats av”. Bra så, men har ansvariga myndigheter koll på de inre hoten?

Petterssons skrev i november om Palestinaaktivisten Tara Sabah Mohammed Saleh. F.d. lärare som också skriver i sociala medier att hon jobbar/har jobbat på Migrationsverket. Tara Sabah Mohammed Saleh är tillsammans med ”Kryckmannen”, Gholamreza Harati, de kanske två mest ökända Palestinaaktivisterna.

Bitte Assarmo tar i ett nytt inlägg på Det Goda Samhället upp mordet på de två israeliska tjänstemännen från Israels ambassad i Washington. Mord som begicks av en Palestinaaktivist. Assarmo ställer frågan om vem som blir Sveriges egen Elias Rodriguez? Frågan är relevant då den rörelsen ter sig allt mer radikaliserad. Nu tror jag inte att Tara Sabah Mohammed Saleh eller Gholamreza Harati är kapabla till det brott som begicks i Washington och troligt är att myndigheterna har koll på de bägge, men kunde Elias Rodriguez gå under radarn, kan också andra. Det gäller givetvis all extremism, oavsett om den kommer från höger, vänster eller religiöst håll.

De som just nu uppmärksammas mest är dock Palestinaaktivisterna. Gå in på Youtube och se hur våldsamt och aggressivt de beter sig världen över.

Nedan lite av det som Tara Sabah Mohammed Saleh åstadkommit. Om inte detta är underlag för utvisning p.g.a. misskötsel så vet i tusan vad som krävs.

https://petterssonsblogg.se/wp-content/uploads/2025/05/tara-sabah.mp4

8 thoughts on “Har myndigheterna koll?

  1. Många utlänningar och utländska namn anställda som fattar egna beslut
    på myndigheter. Väldigt konstigt att det kan gå till så.

  2. Det går bra för den Palestinska kärringen att trampa på Israels flagga och skrika
    oförskämdheter över landet, men förtryckasymbolen som gubben virat runt huvudet
    på henne den vågar hon inte ta av? Varför stå i ett främmande land , långt från händelserna istället för att hjälpa till i sitt hemland?

    16
    1
  3. Roland Salomonsson – Pensionär F d officer (Marinen), Landstings-sekreterare, Säkerhetschef, IT-tekniker Intressen: Klimatrbedrägeriet, De Globala bedrägerierna, Historia, Teknikutveckling, De svenska samhällsbedrägerierna resp diktaturen (politik), Längdskidor och utövande orienterare.
    roland salomonsson skriver:

    Islam sluter aldrig fred. I islams språk är fred lika med vapenstillestånd i avsikt att föda barn, beväpna barnen och anfalla ”de otrogna” på nytt! Osv! Osv!

    30
    1
    • Har du källa på den texten du skrev? Skulle vara intressant att läsa och många vill säkert veta vad man skall hänvisa till om man tar upp kommentaren i en diskussion..

      3
      1
  4. NEJ, myndigheterna har INTE koll på vad som händer i Sverige.

    Islamiseringen får breda ut sig utan motstånd och de kriminella som tas av polisen släpps dagen efter eller döms i Tingsrätt men får straffen sänkta i Hovrätten alternativt släpps och då väntar ett stort penningbelopp från en givmild JK.

    Varför pratas det om att utöka fängelseplatserna när det egentligen borde handla om UTVISNINGAR?

    I valet 2022 hade vi ett alternativ som förordade ett mer aktivt handlande mot de kriminella. Eftervalet var det glömt!

    Vad hände med begreppet VANDEL??? ABSOLUT INGENTING!!

    Vad hände med PARADIGMSKIFTET??? ABSOLUT INGENTING!!

    De naiva brukar hänvisa till att de kriminella i de utsatta bostadsområdena är i klar minoritet men varför tar då INTE majoriteten tag i problemen i sina egna bostadsområdena. DEN VET VILKA DET ÄR SOM FÖRSTÖR OCH SOM LRVER KRIMINELLT???

    Kan det vara så att det är en stor majoritet av de som säger sig flytt hit egentligen själva är kriminella och att de endast ser bidrag och möjlighet att sko sig på svenskarnas arbete?

    NÄR BÖRJAR UTVISNINGARNA???

    NÄR VAKNAR DE NAIVA OCH GODHJÄRTADE OCH FÖRSTÅR ATT SVENSKA VÄRDERINGAR INTE ÄR UNIVERSELLA???

    48
    1
  5. Det är när terrornivån sänks som det brukar smälla.
    Se upp bara nu !!! Vi har alla ingredienser i Sverige för ett terrorattentat muslimer och Palestinaanhängare mfl …
    Sverige är idag inget säkert land längre.
    Fosterlandet är förlorat till avskummet.

    55
    1

KommenteraAvbryt svar