URKAINA. Minst nio civila personer dödades i ett ryskt angrepp mot en minibuss i Sumyregionen på fredagen. Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj fanns en familj – en mamma, en pappa och en dotter – bland offren. ”Alla dödade var civila. Det kan inte ha undgått ryssarna vad det var för sorts fordon de anföll. Det här var avsiktligt dödande av civila”‚ skriver Zelenskyj på X.

Flera av de andra offren uppges ha varit äldre kvinnor som var på väg mot Sumy från Bilopilja. De som befann sig i bussen fick brännskador, frakturer och sprängskador.
Attacken ägde rum mindre än ett halvt dygn efter de första fredssamtalen mellan Ryssland och Ukraina på tre år.
Den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform skriver att Sumy är den region där Ryssland för tillfället genomför flest attacker och har flest soldater och mest militärutrustning.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
”Minst nio civila dödade i rysk attack…”
”Ryska truppers tradition av massmord på civila genom historien”:
https://genevasolutions.news/ukraine-stories/tradition-of-mass-killings-of-civilians-by-russian-troops-through-history
Russian Violence in Ukraine: ‘Kill Everyone’
https://www.pbs.org/wgbh/frontline/article/russian-general-troops-killed-civilians-ukraine/
”Militär specialoperation” modell krigsförbrytaren Putin.
Den lille fege Puttin, ni vet han som inte vågade komma till fredsmötet tyckte det var
bättre att stanna hemma och mörda civila människor, ynkryggen!
Tror Putin att han vinner krig på att döda civila i en minibuss ?
Eller har dom inte bättre soldater och utrustning än så här.
Det skvallrar en del om Putins hjärna.
När ska någon sätta den gyllene kulan i pannan på dåren i Kreml ?
Ju förr desto bättre !!!
Ryssar har krigat så barbariskt sedan medeltiden. Tyvärr inget nytt alls.
De blev inte ”dödade” de blev mördade av putteterroristerna. Mord är mord även i en krigszon.
Vi får verkligen hoppas Putin 👺ondskan själv får sitt straff en vacker dag ✝️🙏☮️