HANDELSKRIG. Det pågår inga som helst förhandlingar mellan USA och Kina kring tullarna, säger kinesiska handelsdepartement talesperson He Yadong till CNBC. Detta efter att USA:s president Donald Trump tidigare i veckan indikerat att spänningarna lättat. – Om USA verkligen vill lösa problemet, borde de avbryta alla ensidiga åtgärder mot Kina.

De amerikanska väljarna ger Donald Trumps ekonomiska politik tveksamt betyg, visar en mätning från Ipsos/Reuters.
37 procent av de tillfrågade säger sig stå bakom Trumps sätt att hantera ekonomin, jämfört med 42 procent när han tillträdde i januari. Siffran är också klart lägre än vid något tillfälle under Trumps första mandatperiod.
– Han utlovade en gyllene era men just nu går allt som ska upp ner, och allt som ska ner går upp, säger James Pethokoukis från den konservativa tankesmedjan American Enterprise Institute.
Tre fjärdedelar av de tillfrågade i undersökningen uppger att de oroar sig för en lågkonjunktur och 56 procent anser att Trumps ekonomiska reformer är ”för oberäkneliga”.
-Pettersson säger att för höga skatter är inte bra och tullar är skatt…
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja tror ju att usa kommer att förlora stort på Trump idiotier. Men om man funderar en stund så finns det ju ingen orsak att inte reager på det sätt som är brukligt med fri konkurans .
Man söker upp nya kunder och nya leverantörer. Att göra affärer är ju ingen självklarhet planekonomi har ju provats i värden med katastrofala resultat.
När medborgarna i USA upptäcker att det är en Clown de närt vid sitt bröst är Trumpens saga all .
Att hota sig till förhandlingsresultat ger inga långvariga positiva effekter.
Redan nu backar han sakta och försöker hitta ut bakvägen .
Men har man sålt taskan till räven så får man stå sitt kast .
Trump sviker den västerländska demokratin. >>> Förrädare.
Det stämmer nog bra det ….
Trump förhandlar nog bara med sig själv 🙃 han säger en sak men gör något helt annat 😂
Det är Mr svammel Donald Trump i ett nötskal det.