Uteblev från repövning – döms till fängelse

FÖRSVARSPLIKT. En man i 40-årsåldern som uteblev från en så kallad repetitionsövning döms till fängelse i 14 dagar, rapporterar P4 Västerbotten.

Mannen skulle ha sina barn det aktuella tillfället och hade därför ansökt till Försvarsmakten om att få göra repövningen vid ett senare tillfälle. Det fick han emellertid avslag på, men valde ändå att stanna hemma. Han döms för brott mot totalförsvarsplikten.

På straffskalan för brott mot totalförsvarsplikten finns böter eller fängelse, upp till ett år i fredstid.

-Pettersson tycker 14 dagar i fängelse är lite kort och jag undrar vem som ska passa barnen när idioten sitter inne…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Uteblev från repövning – döms till fängelse”

  1. Är han utlänning då ska han ha minst ett år och sedan utvisning tillsammans med alla sina snoriga ungar och samtliga heltäckta otäcka fruar, plus hela den övriga inavlade och totalt onyttiga parasit släkten!
    Är han en normal och bara glömsk svensk så räcker det med en månad eller två!
    Men är han från den yttersta vänsterkanten, så bör han få vila ett par år!
    Allt är ju relativt och man måste naturligtvis titta på allt och ta hänsyn till omständigheterna!

  2. Äsch, ett repmöte eller två spelar väl ingen roll. Lite repetitioner, ett par förflyttningar under den tiden, träffa gamla kompisar, lite skjutövningar, utflykter på nätterna och rekognosera bästa vägarna för förflyttning, och god mat via trossen. Men numera är jag avförd ut rullarna.

  3. Jag själv undrar varför jag själv skulle göra repövning för att i skarpt läge ytterst med mitt liv försvara muslimska hucklen med 8-13 barn…

    Samhällskontraktet har rivits isär för länge sedan!

    27
  4. Felet är väl att han skaffat barn överhuvud taget.
    Låt andra personer digna under föräldrabördan och utnyttja andras barn att försörja eder.
    Roa eder istället.
    Glada dagar
    Grattis, hör ni!
    Jag beundrar eder smarthet.
    (Själv var jag, tack och lov, ej smart.
    Tre battingar. Blev plötsligt vapenvägrare istället för skolk och, efter tre (! )utredningar godkännd som sådan…)
    Glad Påsk!

    8
    2
  5. Jag antar att barnen har en mor ? Det kan väl inte vara så svårt att stuva om i överenskommelsen med modern.Kallelsen till repövningen fick fadern förmodligen i god tid så då fanns det väl tid att ordna med umgänget med barnen.Det brukar kallas framförhållning som verkar vara en bristvara för många nuförtiden….

    29
    5

KommenteraAvbryt svar