EKONOMI. Sedan början av året har den svenska och norska kronan blivit populära val för valutahandlare som satsar på en ekonomisk återhämtning i Europa. De har överträffat andra stora valutor, bland annat euron och pundet, skriver Financial Times.

Svenska kronan har stigit mer än 10 procent mot den amerikanska dollarn i år, och den norska kronan har ökat med mer än 8 procent, vilket gör dem till de valutor som presterar bäst bland G10-länderna.
Förklaringen till detta är bland annat förväntningar om högre räntor i Skandinavien och en ekonomisk stimulans i Europa, från framförallt Tyskland. Sveriges försvarssektor gynnas av tyska planer att spendera stort, och den svenska vapenexporten var förra året nära att matcha Frankrikes som är världens näst största vapenproducent efter USA. Norska kronan har också stärkts tack vare försvarssektorn men även av industrigrenar som stål och aluminium, som förväntas gynnas av stora investeringar inom infrastruktur i Europa, rapporterar Ekonomikanalen.
Både Sveriges och Norges ekonomi förväntas procentuellt växa mer än Eurozonen totalt, vilket har drivit upp aktiekurserna för försvarsföretag som svenska Saab och norska Kongsberg Gruppen. Eftersom inflationen har varit högre än förväntat både här och i vårt grannland har det lett till att våra centralbanker kunnat hålla räntorna höga under en längre period. Riksbanken förväntas inte heller sänka räntorna i år, medan Norges Bank kan göra en liten sänkning. Den Europeiska centralbanken väntas genomföra minst två sänkningar innan året är slut.
“De skandinaviska valutorna är helt enkelt euron på steroider,” säger Kamal Sharma, valutastrateg på Bank of America.
Den starka utvecklingen i de skandinaviska valutorna kan även orsakas av en övervärdering av värdet, efter flera år av undervärdering, enligt Brad Bechtel, global chef för valutahandel på Jefferies. Uppgången för den svenska och norska kronan har också påverkats av en försvagning av dollarn, då investerarnas oro har ökat efter Trumps handelstullsplaner.
Ludvig Strand, Ekonomikanalen.
-Pettersson ser att dollarn försvagas men den är fortfarande stark långsiktigt. President Trump vill ha en svagare dollar för att underlätta USA:s export och just nu ser han ut att lyckas, om det inte vägs upp att amerikanska produkter blir mindre populära på grund av Trumps politik. En annan sida är att om dollarn sjunker så följer USA:s marknadsräntorna med nedåt.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Nyss berodde höga matpriser, på den svaga svenska kronan.
Journalister skriver som vinden blåser.
Många investerare anser att Svenska Kronan är mycket undervärderad och många beslutar sej att satsa på Svenska kronan eftersom Sveriges ekonomi är mycket välskött och jag hoppas att många ekonomer säljer av sina Amerikanska Dollar och aktieinnehav i Amerikanska företag i ren protest mot Donald Trumps politik och att USA-s ekonomi går mot samma kraschlandning som ekonomierna i Argentina,Chile,Peru,Bolivia med flera gjorde på 1970-talet och 1980-talet .
Ålefiskaren babblar bara strunt.
…just det Evert: ”Ålefiskaren babblar bara strunt.”
PM Nilsson – Hal som en ål:
https://magasinetkonkret.se/svenska-knolar-pm-nilsson-hal-som-en-al/
Ulf Kristerssons tidigare statssekreterare, PM Nilsson, säger att Sverige sannolikt kommer att stå inför en kris pga utpressning från USA och tror därför att kronan kommer bytas mot euron innan årets slut:
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/pm-nilsson-sverige-infor-euro-under-2025/
Säkert ett önsketänkande från herr Nilsson och Moderaterna.