Om oppositionen får bestämma

Drygt ett år innan 2026 års valrörelse inleds leder oppositionen över Tidöpartierna i samtliga väljarbarometrar som publiceras. Risken är att vi åter får en socialistisk regering efter nästa val, men vad det innebär vet ingen förrän skadan redan är skedd.

Magdalena Andersson och hennes socialdemokrater är nog lite skadeglada åt alla problem som nuvarande regering brottas med…innerst inne. En inflation som åter stiger, räntor som riskerar att höjas, stigande matpriser, ökad arbetslöshet, fortsatt krig i vår närhet. Problemen är många. Lägg därtill löften om hur gängen ska krossas och löften inom migrationspolitiken inte slagit väl ut. Klart som tusan att Maggan ser nöjd ut i medierna.

Det Magdalena Andersson och hennes socialdemokrater inte konfronterats med än, är frågan hur de ska få ihop det i en ny regering? Klart är att Socialdemokraterna tvingas förlita sig på de betydligt mindre partierna Vänsterpartiet och Miljöpartiet i sitt regeringsunderlag. Den nuvarande partner som Centerpartiet utgör i oppositionen går mot en oviss framtid och partiets vara eller icke vara i riksdagen är högst osäker. Lika osäker är valet av ny partiledare och vilken sida i politiken han/hon väljer att ta.

Helt klart är dock att både V och Mp kommer att stå tryggt vid S sida när en ny regering ska bildas. Klart är också att Magdalena Andersson och hennes socialdemokrater kommer att tvingas till kompromisser och eftergifter till sina samarbetspartier. Hur och vilka vet ingen förrän valet är avgjort och det är försent. Jag har tittat på fyra av de för väljarna viktigaste frågorna och hur de tre partierna förhåller sig till dem.

Migration:

Miljöpartiet på sin webbsida: ”Vi är stolta över att vara det mest öppna partiet när det gäller migration”. Magdalena Andersson till Expressen december 2023: ”Den strama migrationen ligger fast vid ett maktskifte. Det är en självklarhet”. Bara det!

  • Socialdemokraterna: Vill ha samma lagstiftning som övriga EU-länder. Fler länder ska ta ansvar. EBO-lagen avskaffas. Högre krav på att lära sig svenska, studera, arbeta och försörja sig. De som fått ett avslag på sin asylansökan ska återvända och inte uppehålla sig i landet. Tillfälliga uppehållstillstånd ska gälla.
  • Vänsterpartiet: Permanenta uppehållstillstånd ska gälla. Familjeåterförening utan försörjningskrav. De skattefinansierade välfärds- och trygghetssystemen ska vara till för alla.
  • Miljöpartiet: En värld utan gränser och fri rörlighet. Öppen arbetskraftsinvandring på samma villkor som inhemsk arbetskraft. Anhörighetsinvandring ska underlättas och ny asylansökan från de som fått ett avslag ska göras från Sverige. Alla kommuner ska tvingas ha ett generöst mottagande. Papperslösa ska tilldelas samma rättigheter som andra.

Brott & Straff

  • Socialdemokraterna: Skärpa straff för brott kopplade till gäng- och organiserad brottslighet. Punktmarkera ungdomar på fel väg med personlig följeslagare eller fotboja. Införa en svensk maffialagstiftning. Ge polis och myndigheter fler verktyg.
  • Vänsterpartiet: Är emot straffskärpningar, förutom vid brott mot barn, sexual- och vapenbrott. Större satsningar i socialt utsatta områden. Korta ned fängelsestraffen och livstidsstraff ska avskaffas helt.
  • Miljöpartiet: Civil olydnad är en förutsättning. Den enskildes integritet ska väga tyngre än övervakning, men rättsväsendet ska tilldelas de verktyg som krävs. Kriminalvården ska vara human.

Försvaret

  • Socialdemokraterna: Stärka Sveriges totalförsvarsförmåga. Öka anslagen till försvaret, uppgradera den militära förmågan och integrera oss mer i Nato. EU:s försvarspolitiska samarbeta ska utvecklas. Den civila beredskapen ska anpassas efter förutsättningarna.
  • Vänsterpartiet: Fredliga lösningar och att förebygga kriser ska prioriteras framför militära alternativ. Är för en allmän och könsneutral värnplikt. Vill stärka totalförsvaret. Vill inte ha permanenta Nato-baser i Sverige.
  • Miljöpartiet: Vill prioritera kvinnors deltagande i fredsprocesser. Diplomati och fredsbyggande insatser ska prioriteras före militära. Är emot Nato. Deltagande i det militära försvaret ska bygga på frivillighet. Export av militär utrustning till länder som befinner sig i väpnad konflikt ska upphöra (Ukraina? Min anm.)

Kärnkraft

  • Socialdemokraterna: Kärnkraften är en viktig del av elproduktionen och kommer så att vara under en lång tid framöver. Motsäger sig inte att fler än tio nya reaktorer uppförs.
  • Vänsterpartiet: Kärnkraften ska avvecklas då den är dyr, smutsig och osäker.
  • Miljöpartiet: Kärnkraften ska avskaffas. Motsätter sig byggandet av nya reaktorer.

Hur Socialdemokraterna ska få ihop det här vet nog ingen idag, inte ens en hånleende Magdalena Andersson. Det alla vet och förstår är att sossarna måste prioritera bort, göra omfattande kompromisser och tillmötesgå Nooshi Dadgostar, Amanda Lind och Daniel Helldén på en rad punkter. Frågan är bara vad och vilka?

9 thoughts on “Om oppositionen får bestämma

  1. Sossarnas ovilja att ta energifrågan på allvar är ett stort orosmoln. Deras förtjusning i vindkraft blir med tiden en enormt kostsam huvudvärk, oavsett vad dom hoppas.
    El, som bara finns när det blåser och/eller är solsken, kommer att ställa till stora problem.
    De allra flesta verksamheter i landet kräver kontinuerlig tillgång till el för att fungera.
    Kan man handla i en strömlös affär?
    Kan man vårdas på ett strömlöst sjukhus?

  2. Vi vet sedan gammalt att vänstern tycker att våra skattepengar ska räcka till hela världen, utom möjligen oss svenskar. Självklart röstar bidragsturisterna på detta destruktiva parti.
    Vi vet också att sossarna ljuger så näsan blir blå. Eller dom kanske bara är mytomaner?
    Miljöpartiet vill att vi ska cykla istället för att åka bil eller flyga. Dom vill också att vi bara ska laga mat när det är solsken eller blåser och ha riktigt varma täcken på vintern om elen tar slut.
    Gott och blandat. Jag föredrar det konservativa partiet.

  3. Man kan nog lägga till att många företag kommer att lämna Sverige när dessa dårar
    kommer att återta den sanslöst korkade massinvandringen att stora skaror som inte vill
    jobba ska leva av vad andra jobbar in, vi kommer att bli ett ännu större brottslingars
    paradis genom dessa partiers slapphet? Vi dras idag flera år efter deras förra period
    med Europas största brottslighet, en röst på dessa partier är en röst på partier utan
    chance att bli ett normalt land igen.

    10
  4. Om oppositionen får bestämma kommer MP bestämma helt över sossarna då sossarna är beroende av MP:s stöd, så blev det sist och så kommer det bli igen.

  5. Det ser faktiskt ut som att S borde samarbeta med SD, inte extremist partier. Och om sd slapp de ängsligt tröga M och L skulle kanske något vettigt kunna göras.
    Men det kräver nog att en del i toppen av S byts ut.

    18
  6. Förra gången bestämde såzzarna vem som skulle vara statsminister, CP bestämde mycket av den ekonomiska politiken och de gröna khmererna (med viss input från V) bestämde allt annat.

    14
    1
  7. Vad vi med säkerhet vet är att oavsett regering så är alla ev regeringar i Sverige socialistiska nu och i framtiden !!!!

    37
    1

KommenteraAvbryt svar