Handelstullar på 25 procent mot EU-länderna

EKONOMI & HANDEL. USA:s president Donald Trump säger att han tänker införa strafftullar på 25 procent mot EU-länderna. Beskedet kom i samband med det första sammanträdet för hans nytillträdda kabinett.

Trump lovar att komma med ytterligare detaljer längre fram. Förevändningen för tullarna är att straffa EU som han säger bildades ”för att jävlas med USA”.

Tullarna är tänkta att tillämpas på europeiska varor ”generellt”, men särskilt fordonsindustrin pekades ut som en sektor som kommer att påverkas.

Trump har sedan tidigare utlovat tullar om 25 procent på varor från Mexiko och Kanada. Dessa kommer att träda i kraft den andra april, sa Trump under samma presskonferens.

-Pettersson undrar hur det står till med 78-åringen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

17 thoughts on “Handelstullar på 25 procent mot EU-länderna

  1. USA har ett handelsunderskott gentemot EU på 300 miljarder dollar. EU har dessutom högre tullar på amerikanska varor än USA har på europeiska varor.

    ”I dagsläget är tullen för att importera en bil till EU från USA på 10 procent. Samtidigt tar USA bara 2,5 procent i tull när EU-tillverkade bilar importeras.” (Expressen, inte besökt, googlat)

    Trump försöker få ordning på obalansen och om kommissionen för ett ögonblick slutar upp med att ha huvudet långt upp i, ja ni vet, så kommer de att justera tullarna. Med ett sådant enormt handelsöverskott är det EU och medlemsstaterna som är utsatta och om minsta lilla vett finns bland ledningen i medlemsstaterna kommer kommissionen att få det hett om öronen.

    3
    1
    • Argus, biltullarna är riktiga men de kom till för att Trump under sin förra period införde tullar på stål.
      Jag har försökt hitta någon om totala tullar mellan EU och USA men inte lyckats.
      Handelsunderskottet beror på att USA:s industri inte är konkurrenskraftig inte på elakhet. Tidigare hade USA ett enormt handelsöverskott.

      4
      1
  2. Kommentatorerna och Pettersson tycker alltså att det inte är något att fästa sig vid att man som svensk privatperson tvingas betala 25% moms på allt man köper direkt från USA. USA gör idag inget motsvarande.

    29
    2
    • Joe Blow, du får nog läsa på lite om de svenska momsreglerna så slipper du visa din okunskap så öppet, ditt jämförelse är sällsynt dumt.

      USA exporterar mycket jordbruksprodukter och läkemedel. På jordbruksprodukter gäller 12 % moms i Sverige och på receptbelagda läkemedel är det ingen moms som exempel.

      I USA har man inte en nationell moms på produkter utan det varierar per stat. Oftast lägre än i Sverige men ett liknande system.

      Så lyckas Trump blir det 25 % plus momsen i USA.

      10
      13
      • Jag skrev uttryckligen ”som svensk privatperson” det vill säga om jag köper något från en affär i USA. Det fastnar alltid i tullen som vill ha avgifter plus moms. Motsvarande händer inte om någon i USA köper något något från en svensk affär. Detta vet jag av mångårig bitter erfarenhet.

        13
      • Joe Blow, det märks att du inte fattar eller troligen inte vill fatta. Givetvis ska du inte slippa skatt för att du privatimporterar. Om jag som privatperson köper något från USA eller något annat land i Sverige får jag betala den gällande momsen för den produkten, 0, 6, 12 eller 25 %. Om någon i USA köper något svenskt får den personen betala den statens gällande moms. Det är inte bittert, det är så som lagarna är.

        Lägger Trump på 25 procent skatt (tull) på produkter från EU får USA:s konsumenter betala den skatten plus gällande moms i USA.

        Att du jämför svensk moms (eller europeisk) med USA:s tullförslag är synnerligen korkat.

        Moms drabbar alla varor lika oavsett ursprung. Tull drabbar varor från ett visst område.

        5
        7
  3. Ja då är det väl självklart att Eu lägger samma tullar mot Amerika.
    Världshandeln måste ju bedrivas på samma villkor.
    Om Trump vill försämra handeln är det ju upp till honom … skulle någon gjort lika mot Amerika som Trump gör nu mot Europa hade nog Trump svarat med 50% tullar direkt.
    Nej … det är bara att inse att gammelgubben Trump inte riktigt är med i matchen längre…… så otroligt odynamisk när det gäller ekonomin.

    29
    27
    • Hur tänker du nu? EU har ju redan högre tullar på import av många varor från USA, än vad USA har på import från EU. Kallar du det lika villkor?

      Sedan är Trumps sätt att försöka jämna ut denna obalans väldigt klumpigt och infantilt, men i sak har han ju rätt, precis som när han påtalade att europas NATO-medlemmar borde satsa mer själva på sitt försvar. Finns ingen anledning att EU ska ha räkmacka i handeln med USA, det är ju 80 år sedan Marshallhjälpen behövdes.

      41
      4
      • Jonas.. Eu har inte haft strafftullar rakt av på allt .. men det ska ju Trump ha.
        Vi får se framöver hur det gick med strafftullarna och Trump.
        Jag tror personligen inte att Trump är någon vinnare på detta tilltag tvärtom kommer alla förlora på tullarna.
        Större länder större problem osv…

        6
        21
    • Trump/USA har ju rätt, ”Ja då är det väl självklart att Eu lägger samma tullar mot Amerika” ja EU hade ju 10 % i tullavgift mot USA:s 2,5 %, det var ju inte rättvist, bättre att ha samma eller inga tullavgifter, istället fri handel.

      29
      1
  4. Han kan lika gärna höja tullarna till 50%. Allt ordnar sig, vi ökar bara tempot i jakten på koldioxid och försöker kränga kinesiska batterier för pensionspengar, det ser bra ut för gamla Svedala trots allt.

    44
    2
    • Hoppas han sänker hela eu tyranneriet. Tysklands industri flyttar till usa, eu fortsätter lägga pengar på klimat idioti och fylla på med, och försörja, mea folk, samtidigt som yttrandefriheten och demokratin monteras ner ytterligare.

      Usa gör tvärtom. Nä kommer nog gå jättebra för fårskallarna i eu 😂

      39
      24

KommenteraAvbryt svar