Arabiskt-islamskt kaos på Migrationsverkets förvar

INVANDRING/KORRUPTION. Tidningen Fokus, bakom betalvägg, har tagit del av incidentrapporter och anställdas vittnesmål om rymningar, knark och vapen. Samtidigt pågår etniskt präglade konflikter hos personalen.

På Migrationsverkets Förvar i Märsta förekommer uppgifter om etniska slitningar bland personalen.

Arabiska används regelbundet som samtalsspråk mellan personalen på Migrationsverkets förvar i Märsta. Det avslöjar Fokus som granskat flera incidenter.

På Migrationsverkets förvar i Märsta skapar språk och kultur spänningar mellan personalen. Det visar dokument som Fokus har tagit del av.

– Jag är väldigt trött på att det har pratats väldigt mycket arabiska på arbetsplatsen. Om det är till exempel åtta araber och jag ensam svensk så har det varit arabiska många gånger i personalrummet. Jag är väldigt snäll och diplomatisk. Jag säger ingenting, men det har varit väldigt exkluderande för mig, säger en källa till Fokus.

Problemet har uppmärksammats av ledningen och sektionschefen har i flera veckobrev uppmanat de anställda att hålla sig till svenska, som är myndighetens officiella språk.

Språket är inte det enda kulturrelaterade problemet på förvaret. En tjänsteman har enligt en incidentrapport från januari 2024 som Fokus refererar till försökt få kollegor att konvertera till islam. Flera anställda har känt sig pressade och en konvertit till kristendomen ska ha sagt upp sig efter upprepade påtryckningar att återgå till islam.

Samtidigt har fem källor till Fokus vittnat om att etniskt baserad vänskapsrekrytering har förekommit. Personer med kurdisk bakgrund ska ha rekryterats genom vänskapsband på vissa avdelningar.

– Jag är förvånad att chefen får anställa så många släktingar. Det är väldigt tydligt att de kurdiska medarbetarna håller ihop. De är hans lojala allierade och har en särställning på arbetsplatsen, säger en källa till Fokus.

Under året har flera allvarliga säkerhetsincidenter inträffat:

  • Ett dramatiskt fritagningsförsök skedde nyligen när en förvarstagen skulle besöka tandläkaren. Två okända personer hjälpte personen att fly men efter handgemäng kunde personalen gripa rymlingen.
  • I maj förra året rymde fem personer, varav två aldrig återfanns. Personal hotades med järnrör under rymningen.
  • Droger och vapen har hittats vid flera tillfällen. En morakniv upptäcktes i december i en förvarstagens handbagage vid Arlanda.

Migrationsverkets presschef Jesper Tengroth tonar ned problemen med personalsammansättningen: – Vad är ett utländskt klingande namn? Det är ju du som sitter och tittar på namnlistor och tolkar utifrån vad du tycker och känner om hur ett namn ser ut. Så ser det ut i hela samhället, säger han till Fokus’ reporter Henrik Sjögren.

Stefan Joneland, tf regiondirektör, bekräftar att svenska ska vara myndighetsspråket men tillägger: – Det är en stor tillgång att ha personer med olika språkbakgrunder, eftersom det ger möjlighet att möta förvarstagna som inte talar svenska eller engelska, säger Joneland.

Riksrevisionen granskar nu förvarsverksamheten och en rapport väntas i november. En utredning har också föreslagit nya regler som ska ge personalen utökade befogenheter att visitera och söka igenom rum.

-Pettersson noterar att som på så många andra platser är islam och muslimer ett problem om de blir för många…

Att presschef Jesper Tengroth tonar ned problemen och att tf regiondirektör, Stefan Joneland att olika språkbakgrunder är en tillgång tyder på att Migrationsverket inte tar problemen på allvar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

14 thoughts on “Arabiskt-islamskt kaos på Migrationsverkets förvar”

  1. Släktrekryterngar är INTE nytt!

    Arbetad en sommar på SIV – Statens InvadrarVerk – som Migrationsverket hette dp.
    INTE några anmärkningar och trevlig arbetsklimat med den övriga svenska personalen.

    Vaktmästeriet där jag arbetade med företrädesvis transporter av asylsökande etc. hade dock en chef från … Iran.
    När jag nästa sommar frågade i god tid om jag kunde komma tillbaka så var svaret… ”lågkonjunktur, lågkonjunktur , lågkonjunktur..”

    När jag frågade den svenska personalen som jag hade haft konktat med var det dock INTE lågkonjuktur och på mitt arbete hade de nu en ung gosse på … Iran som knappt kunde köra bil och än mindre hitta i Göteborg..

    11
  2. Tidö-regeringen trodde jag i min naivitet skulle ta itu med detta verk samt annat dysfunktionellt men det kanske blir betydligt bättre. Jag är obotlig optimist. Rom byggdes inte på en dag

    8
    1
  3. En mena-chef anställer sina mena-släktingar och de är tänkta att hantera utvisningar av andra menaiter . . . Fy f@n vilken soppa , detta kan bara vara skapat av S !

    49
    1
  4. …apropå det ”Arabiskt-islamska kaoset på Migrationsverkets förvar”,
    ”Massiv inavel inom den muslimska kulturen under det senaste 1 400 åren kan ha bidragit till katastrofala skador i deras genpool. Konsekvenserna av ingifte mellan kusiner har ofta en allvarlig påverkan på avkommans intelligens, förstånd, hälsa och på deras omgivningar”, skrev dansken Nicolai Sennels i en vetenskapligt artikel om problematiken med kusingifte.
    https://petterssonsblogg.se/2023/03/13/kusingifte-hotar-samhallet-2/

    44
    1
  5. Den danske psykologen Nicolai Sennels, som arbetade med muslimska fångar, försökte få dem att reflektera över sin egen skuld, och som medfört att de satts i fängelse, men det fungerade aldrig. Insikten om ett sitt egna ansvar för det man hade gjort var totalt frånvarande, för dem var det alltid någon annans fel, och de såg aldrig något skäl till att behöva rannsaka sig själva över sitt beteende,
    …om vilket Nicolai Sennels skrev i sin bok med titeln: ”Helig vrede – bland kriminella muslimer”.
    https://petterssonsblogg.se/2023/08/22/helig-vrede-bland-kriminella-muslimer-2/

    42
    1
    • Sala , jag tror att du har fel, ingen såg det komma,inte ens SD. Sverige var ett välmående och snällt land, de flesta trodde nog att utlänningarna skulle bli som oss om vi bara behandlade dem bra. En stor del av svenskarna var positiva och såg inga nackdelar. De insåg inte att så många skulle komma , så att enbart skylla på politiker eller partier är fel. Våra politiker har örat mot marken hela tiden, tex vill vi ha hårdare straff så blir det hårdare straff.

      1
      39
      • Jag var negativ till dom redan i mitten på 80 talet när juggarna inte kunde uppföra sig och var betydligt kriminellare än svenskar.
        I samma veva började media kalla det ungdomar i stället för utlänningar när dom skrev om brott. Så jag har fattat det i 40 år. Förstod det inte skulle bli bättre iaf.

        36
      • Det är våra politikers förbaskade skyldighet att kunna tänka längre än vart näsan räcker. Nu hör jag också att Acko Ankarberg överväger att ta hit sjuka/skadade från Gasa till svensk sjukvård som redan är underbemannade och går på knäna.

        32
    • Till Lisa
      Och Moderaterna med Reinfeldt i spetsen som för att straffa dem som röstat på SD lierade sig med MP, öppnade dörrarna för fortsatt invandring (och passade på att lägga ner försvaret (särintresse)

      34

KommenteraAvbryt svar