Några våldsdåd på skolor och andra platser i Sverige

BROTTSLIGHET/TERRORISM. I tisdags, den 4 februari 2025, dödades elva personer inklusive gärningsmannen Campus Risbergska skolan i Örebro. Nedan följer en inte komplett lista på några våldsdåd i Sverige, de vanliga skjutningarna mellan invandrargäng är inte med.

Malexandermördarna Jackie Arklöv, Andreas Axelsson och Tony Olsson.

Malmö den 21 mars 2022: Två kvinnor dödades på en gymnasieskolan Malmö Latin i centrala Malmö av en 18-årig elev beväpnad med kniv, yxa och hammare. 18-åringen dömdes till livstids fängelse i Malmö tingsrätt.

Kristianstad den 10 januari 2022: En elev på en gymnasieskola skadades svårt och en lärare i 50-årsåldern blev lindrigt skadad när en 16-årig pojke gick till attack med kniv i ett klassrum. Pojken dömdes för tre fall av försök till mord och två fall av grovt olaga hot till tre års sluten ungdomsvård.

Eslöv den 19 augusti 2021: Iförd stridskläder, skelettmask och hjälm gick en 15-årig pojke till knivattack mot en lärare på sin skola. Pojken dömdes för mordförsök och fyra fall av grovt olaga hot till sluten ungdomsvård i två år och sex månader.

Varberg den 28 januari 2021: En man i 30-årsåldern tog sig in på en gymnasieskola, beväpnad med kniv och yxa. En 17-årig elev skadades i handen vid händelsen. Gärningsmannen dömdes till rättspsykiatrisk vård.

Stockholm, 13 december 2017: En 17-årig elev vid en gymnasieskola i Enskede i södra Stockholm avled efter att ha knivskurits av en 16-årig elev. Ytterligare en person skadades. Gärningspersonen dömdes för flera brott, och visade sig lida av en allvarlig psykisk störning.

Stockholm, 7 april 2017: En islamsk terrorist, Rakhmat Akilov, körde med en lastbil på människor längs Drottninggatans gågatudel i Stockholm. Som en följd av detta dödades fem personer. Tre dog på Drottninggatan och två dog senare på sjukhus. Gärningsmannen hade svurit trohet till Islamska staten.

Broby, 11 januari 2016: En 15-årig pojke mördades med kniv på Göingeskolan i skånska Broby. Gärningspersonen var en 14-årig pojke.

Trollhättan den 22 oktober 2015: En 17-årig elev, en 42-årig lärare och en 20-årig elevassistent dödades vid attacken på en grundskola. Den 21-årige gärningsmannen, som var utrustad med ett svärd, sköts av polis och avled senare på sjukhus.

Malexander 28 maj 1999: Två polismän mördades på nära håll med sina egna tjänstevapen. Mporden begicks av Tony Olsson, Andreas Axelsson och Jackie Arklöv som dömdes till livstid. Tony Olsson och Andreas Axelsson släpptes efter 23 år. Jackie Arklöv är fortfarande inlåst.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Några våldsdåd på skolor och andra platser i Sverige

  1. Diskoteksbranden i Göteborg 1998 bör vara med på den listan, även om massmordet utfördes genom anlagd brand.

    39

Kommentera