EKONOMI. Flightradar24 gör ännu ett lyft. Hobbyprojektet – som aldrig var tänkt att bli lönsamt – gör hundratals miljoner i vinst. Det framgår av årsredovisningen, rapporterar Breakit.

För den som inte närmare förkovrat sig i Flightradar24 så kanske bolagsnamnet ändå för tankarna till en världskarta med tusentals små gula flygplan på. Det ser på håll ut som myror i en myrstack, flygmyror kanske för att vara ännu närmare verkligheten.
Det Flightradar24 gör är att genom sitt eget nätverk av 50.000 specialbyggda radiomottagare tillhandahålla information i realtid om vart flygplan befinner sig runt om i världen. Intäkterna får Flightradar från försäljning av digitala prenumerationer och digitala tjänster till flygbranschens jättar.
Det hela började som en hobby av grundarna bakom Flygresor.se, Mikael Robertsson och Olov Lindberg, men är i dag en guldgruva. En hint om hur stort det skulle bli fick duon när Eyjafjallajökull fick sitt utbrott och askmolnet ställde till det i flygtrafiken 2010. Då havererade den relativt nya sajten av det stora användarintresset.
”Det var aldrig menat att bli lönsamt, utan det var en hobby och ett sätt att driva trafik till prisjämförelsesajten”, sa Mikael Robertsson till Breakit 2021.
Flightradar24 AB omsatte 417,9 miljoner kronor under det brutna räkenskapsåret som avslutades i augusti 2024, ett lyft från 352,9 miljoner kronor året innan. Rörelseresultatet landade det senaste året, 2023/2024, på 272 miljoner kronor. Det är en ökning från 230 miljoner kronor året innan.
Flightradar är ett av de mest lönsamma bolagen i Sverige och hamnade på en tredjeplats när Breakit listade techbolagen häromåret. Läs här.
Med det starka resultatet i ryggen föreslår styrelsen en utdelning på 220 miljoner kronor, ett rejält klirr i kassan för grundarna. Flightradar24 ägs av MOF Holding som i sin tur ägs till 84,16 procent av Micke & Olov Holding AB.
Vad gäller framtiden så ser Flightradar inga nya moln på horisonten. ”Bolagets bedömning är att utvecklingen under kommande räkenskapsår kommer att likna utvecklingen under denna årsredovisnings räkenskapsår”
– Pettersson tycker det var intressant när de vänsterblivna införde flygskatt för att rädda jorden. Skatten infördes den 1 april 2018, och fick kritik av opposition som lovat att avskaffa den. 3 september 2023 meddelade regeringen Kristersson och samarbetspartiet Sverigedemokraterna att flygskatten ska upphävas från och med 1 juli 2025.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Mycket intressant artikel! Vilken innovation! Framgångshälsningar!
En trevlig och informativ site, som inte heller kränker någon som ex.vis nyfikenhetssiterna Mr. Koll och liknande onyttigt skräp!
Bra att det går bra för Flight Radar 24, jag önskar er allt gott för framtiden!
Roligt att det går bra för någon, ment det är uppenbart att de vet hur man håller undan skatte utgifter till staten, vilket är helt omöjligt för enskilda privatpersoner med lönearbete.
Fr Elsa, hur är det uppenbart att ägarna undanhåller skatt? De redovisar en jättelik vinst som de får skatta för. De har många anställda som betalar skatt och arbetsgivaravgifter.
Förklara hur de fuskar och varför någon som går med så mycket i vinst behöver fuska.
Dessutom antar jag att alla intäkter faktureras och då finns registrerade.
Se på bolags strukturen med flera bolag som hanterar grundprodukten, så gör b,l,a kinesiska bolag när de agerar utomlands lånar ex ut pengar till dotterbolag som moderbolaget äger till extremt höga räntor.
Förresten det gör i princip alla utländska bolag som agerar i Sverige, de betalar ut ”Moderbolags stöd” till moderbolaget vilket gör att det inte blir någon vinst i det svenska bolaget, bokföringsmässigt heter det något annat än moderbolags stöd.
Mera skatt mera skatt ännu mera skatt sjunger röd och gröna socialister.