Sverige når inte toppen i välfärds-EU

VÄLFÄRD. Sverige når inte upp till toppen på EU:s sociala resultattavla över välfärd och arbetsmarknad. En före detta kommuniststat gör istället bra ifrån sig och kniper andraplatsen efter Nederländerna. Det visar Europaportalens sammanställning.

Europaportalen har sammanställt hur väl medlemsländerna gör ifrån sig på 17 välfärds- och arbetsmarknadsområden som ingår i EU:s handlingsplan för sociala rättigheter, den så kallade sociala pelaren.  I topp hamnar Nederländerna med 64 poäng följt av Slovenien med 61 poäng. Sverige kommer på delad femte plats tillsammans med Tjeckien på 58 poäng.

Sverige får högsta betyg i två kategorier: sysselsättning och graden av vuxenutbildning. Men bara tvåor för sin höga grad av arbetslöshet och stora skillnader i inkomster mellan hög- och låginkomsttagare.

Två länder – Grekland och Rumänien – hamnar i botten över sammanställningen av situationen på arbetsmarknad och för social trygghet i EU.

Sociala indikatorer i EU-länderna | 2023. Grafiken visar resultatet av Europaportalens sammanställning av hur väl EU-länderna presterar på de 17 områden inom arbetsmarknad och sociala frågor som ingår i EU:s sociala resultattavla.

Fler områden på Europaportalen

-Pettersson minns. Efter rekordåren under 1950 och 1960-talen var vi rikast i världen 1974. Året efter, den 27 februari 1975, beslutades att Sverige skulle bli mångkulturellt.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Sverige når inte toppen i välfärds-EU”

  1. Till sist vill jag säga det vore bättre om alla bodde i sitt eget land, så hade allt fungerat så att säga, om nu inte Mugabe som ett exempel plockat på sig alla miljarderna i egen ficka, men folket accepterar och knäböjer.

    14
  2. Jag ser ingen sk välfärd när svenska pensionärer går och rotar runt i min soptunna efter mat och pantburkar, har dock aldrig sett en endaste somalier eller annan utrikesfödd med samma beteende,

    28
  3. Petterssons blogg för 7 år sedan:
    För att nå ut med för PK obekväma budskap, är nationalekonomen Tino Sanandajis succébok “Massutmaning” ett exempel”,
    (i vilken det bland annat står att: ”utrikes födda och andra generationens invandrare står för 17 respektive 5 % av befolkningen, men utgör 53 % av de med långa fängelsestraff samt 54 % av de arbetslösa och 60 % av utbetalda socialbidrag)
    https://petterssonsblogg.se/2017/07/04/tino-sanandaji-lognen-kommer-ifatt-dem/

    …och Tino Sanandaji skrev redan för 11 år sedan att:
    ”Fri invandring ingen vinstaffär”, (efter att bland annat Centerpartiets migrationspolitiska talesperson sagt att ”fri invandring är en enorm plusaffär för Sverige”).
    Sanandaji: ”Detta är dock inte slutsatsen av nationalekonomisk forskning, som skiljer mellan olika former av invandring. Att arbetskraftsinvandring av högutbildade är lönsam bevisar knappast att asylinvandring av lågutbildade från Afghanistan till Sverige också är en vinstaffär. Den fattigare delen av befolkningen i en välfärdsstat konsumerar mer än de producerar. Detta finansieras med nödvändighet av övriga skattebetalare. Det nationalekonomiska argumentet för fri invandring håller med andra ord inte.”
    https://www.axess.se/artiklar/fri-invandring-ingen-vinstaffar/

    21
  4. Jag hörde just på Rapport att Sverige klarar inte det konkreta målet i vårdgarantin. Om detta är det ganska tyst. Men det är ett väldans liv och KU-anmälningar om fiktiva mål för utsläpp av koldioxid.

    Nu tycker jag att regeringen ska bortse från oppositionen. Ge tusan i fiktiva utsläppsmål. Stoppa utgifter till illegala vistare och bidrag till länder i syd. Satsa helhjärtat pengarna på sjukvård för svenskarna och med högre mål för vårdgarantin.

    39
  5. Tänk om våra värdelösa EU politiker kunde förhandla ner vår avgift och låta dom som har fått mycket bidrag innan betala mer.

    26
  6. Vi var rikast i världen. Sedan kom klegget av inavlade politiker utan markkontakt.

    Sverige behöver erfarna människor med markkontakt i ledningen samt avpolitisera offentlig förvaltning.

    48

Kommentera