Årets värsta slöseri 2024 ska koras

SKATTER & SLÖSERI. Nästan dagligen hör vi vänsterblivna prata om att skattesänkningar för de rika förstör samhället och gör att vi inte kan satsa på annat. Att spara på skatterna och det enorma slöseri som sker med skattemedel är sällan aktuellt trots att det finns många exempel på när politiker och tjänstemän slösar enorma belopp.

Slöseriombudsmannen bjuder in allmänheten till att rösta fram Årets värsta slöseri 2024.

De tio nominerade kandidaterna i tävlingen Årets värsta slöseri 2024 är nu presenterade. Kandidaterna väljs ut av Slöseriombudsmannen och ligger på Skattebetalarnas hemsida. Det har inte rått brist på slöserier att välja bland, berättar Philip Syrén som arbetar som Slöseriombudsmannen.

Det ekonomiska svagsinnet verkar tyvärr ha spridit sig som elakartad cancer i hela samhällskroppen

Under året har jag stött på fler skatteslöserier än jag hunnit uppmärksamma. Det ekonomiska svagsinnet verkar tyvärr ha spridit sig som elakartad cancer i hela samhällskroppen, säger Philip Syrén.

Skattepengar har i år gått till bland annat spådamer, en klonad gran, antisemitiska konspirationsteorier och en rosa sten för 26 miljoner kronor.

Vissa av slöserierna kan få en att dra på smilbanden men när man inser att vi alla tvingas betala för eländet är det färdigflinat. Det finns betydligt viktigare saker att prioritera än detta och det är djupt respektlöst mot landets hårt arbetande skattebetalare att bränna deras pengar på det här sättet, menar Philip Syrén.

Vinnaren i tävlingen offentliggörs i januari. Rösta fram vad du tycker varit Årets värsta slöseri 2024.

85 miljoner för ett vätgasdagis utan nytta. Mariestads kommun har investerat 85 miljoner kronor i en vätgasdriven förskola – en satsning som kostat skattebetalarna 36 miljoner kronor mer än en traditionell förskola. Merkostnaden beror på den unika vätgasbunkern, en konstruktion som saknar motstycke på någon annan förskola i världen – och det på goda grunder…

7,9 miljoner för en klonad gran. Region Skåne spenderade nästan åtta miljoner kronor på att klona världens äldsta träd och placera klonen – som redan börjat vissna – i en specialbyggd kammare utanför en sjukhusentré. Samtidigt har regionen sparat in ungefär lika mycket genom att stänga ner barnmorskemottagningar och en barnavårdscentral.

Biståndsmiljoner på villovägar. När personal från den svenska ambassaden i Kongo-Kinshasa gjorde ett oannonserat besök hos en biståndsorganisation som mottagit 50 miljoner kronor möttes de av ett öde kontor. Trots varningar om att biståndspengar hamnat på villovägar tog det Sida ett år att göra en polisanmälan – och nu är 35 miljoner kronor borta.

Skattepengar till hokus-pokus. I år betalade minst 15 kommuner dyra pengar för ”städvatten”, en produkt som de lika gärna hade kunnat tillverka själva eller som vanligt vatten hade kunnat ersätta. Men det är inte första gången pengar går till hokus-pokus: genom åren har mångmiljonbelopp slösats bort på vad som bäst kan beskrivas som rent flum.

Miljarder rakt ner i avloppet. Stockholms stad håller på att förnya sitt avloppssystem, men projektet har blivit en mardröm. Ursprungskostnaden på cirka 6 miljarder kronor har exploderat till över 22 miljarder – och projektet är tio år försenat. Tyvärr är det bara ett i mängden av infrastrukturprojekt som misslyckas med att både hålla sina budgetar och leverera i tid.

Miljoner mot gängen gick till New York-resa och utebliven PR. Miljonstöd som skulle gå till att motverka gängkriminalitet lade Botkyrka på en PR-kampanj (som aldrig användes), julgransbelysning i Fittja och en studieresa till New York (där breakdance var det huvudsakliga temat). Nu kräver Socialstyrelsen att kommunen redovisar vart 11 av de 65 miljonerna tog vägen.

Skattefinansierad extremism. Trots varningar om att Ibn Rushd spred hatbudskap så fortsatte föreningsbidrag betalas ut och skattepengar som skulle gått till samhällsnyttiga projekt gick istället till att undervisa sjuåringar i att barnaga är acceptabelt, homosexualitet är en synd och om antisemitiska konspirationsteorier.

Hundratusentals kronor för bluffakturor. När Slöseriombudsmannen undersökte kommuner och regioner som betalat hundratusentals kronor i bluffakturor för tjänster som aldrig levererats – och sannolikt inte ens existerat – blottlades ett av många skatteslukande hål: den organiserade brottsligheten som tömmer välfärdskassan på mångmiljardbelopp varje år.

26 miljoner för en rosa sten. Västlänken har länge varit en symbol för förseningar och skenande kostnader – och i år kunde SlösO avslöja att projektets kulturbudget blivit mer än dubbelt så dyr. Installationen av ett rosa stenblock kostade till exempel 26 miljoner kronor – nästan lika mycket som hela budgeten för de fyra planerade konstverken tillsammans.

12 miljoner för ETT dopp. Efter en inspirationsresa till Alicante valde några politiker i Halmstad att lägga 12 miljoner kronor på en pool i ett nytt äldreboende, men eftersom de huvudsakligen sysslar med palliativ vård har poolen bara använts en gång. Av Slöseriombudsmannen, i vad Hallandsposten beskrev som ”det kanske dyraste doppet någonsin”.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Årets värsta slöseri 2024 ska koras

  1. Det är väl egentligen bara att räkna upp samtliga Malmö kommuns aktiviteter det gångna året. Så på ett sätt är det väl slöseri att ha ett gäng anställda på Skattebetalarna som ska utse kandidater.

    18
  2. Det värsta slöseriet alla kategorier måste vara den vansinniga invandringen av muslimer från Mellanöstern och Afrika. Verkar som ca 15% kunde visa någon id handling. De övriga 85% är lögnare och kriminella sannolikt. Undrar om kostnaden för dessa har passerat 1000 miljarder? Och om det är som i Danmark att de inte kan arbeta, kommer kostnaderna att stiga ytterligare. Vänstern i Sverige vill nog inte vända på den stenen, utan skyller på Åkesson.

    45
  3. Som en liten kuriositet kan också nämnas den oförargliga Stängselnämnden.
    Dom hade sin glansperiod från 1976 till 2008 när dom plötsligt insåg att dom kanske hade för lite att göra:
    Men dom hade i alla fall under alla dessa år hunnit med ETT ärende:
    Det var en tvist mellan SJ och Kågeröds kommun om ett staket vid den gamla stationen, där ingen av parterna ville betala rivningen.
    Stängselnämnden ryckte in och avgjorde ärendet, dom fick betala 50% var av dom 19000:- kronorna som rivningen kostade.
    -Men sen tillkom också en handläggningsavgift hos nämnden på 305:-

    29
  4. Det finns massor av kandidater till denna nominering, men det finns bara en överlägsen vinnare i slöseriet: Motivering enl. nedan:
    Dom har under många decennium lyckats slösa bort TUSENTALS MILJARDER till ingen som helst nytta.
    Och ändå lyckats att genom lögner, manipulerande och regelbunden hjärntvätt påstå att det är bra för Sverige. I morgon kommer vinsten!
    Organisationen har svällt till oanade proppoptioner och ”sysselsätter” i dag över 6000 människor.
    Dom har spritt sig och deras tentakler finns nu på strategiska platser över hela Sverige.
    Deras verksamhet har dessutom förorsakat Sverige enorma och näst intill obotliga skador.
    Vinnaren är naturligtvis INVANDRARVERKET!

    48
    1
    • Gustav, nu handlade det inte om många decennier utan om år 2024, men du har rätt att Migrationsverket är en kandidat. Sida och biståndet en annan, det finns mycket.

      24
      4
  5. En rejäl utrensning av den vansinnigt uppskalade tjänstemanna kåren, inom det offentliga, skulle frigöra mängder av pengar.
    Låt dessa skatteparasiter ställa sig i kön på arbetsförmedlingen. Det skulle göra dem gott, att ta del av vad riktigt arbete verkligen består av. Dessutom skulle en jäkla massa vänsterblivna, bli tvungna att försörja sig själv, och då inte med hjälp av andra människors pengar!

    54
    1

KommenteraAvbryt svar