Boktipset

Lasse Wierup är författare till många bra, intressanta och mycket läsvärda böcker som exempelvis ”Svensk maffia” och ”Infiltratören”. Frågan är om inte hans senaste bok är den mest skrämmande, ”Maffiapakten”.

Det ynkliga kräket Karam Kanjo, som brutalt rånade en 91-åring i Stockholms tunnelbana kom till Sverige under asylkaoset 2015 och har under de nio år han befunnit sig i landet medverkat till en rad brott. Ett av svinen som gruppvåldtog ett barn i Västra Frölunda kom till Sverige för bara något år sedan.

SCB visar att män har varit och är fortfarande kraftigt överrepresenterade bland asylsökande. 2023 rapporterade SR om att fler än 50 procent av alla prövade asylärenden genomfördes utan id-handlingar och redan 2016 bekräftade Migrationsverket att 8 av 10 asylsökande saknar id-handlingar.

De två exemplen ovan är bara två i mängden där personer som kommit till Sverige som asylsökande begått grova brott. Vet verkligen myndigheterna vilka dessa personer är, varifrån de kommer och varför de kommit? Det är i den kontexten man ska läsa Lasse Wierups bok ”Maffiapakten”.

Några rader från ingressen i boken som på ett skrämmande sätt beskriver hur kriminella infiltrerat hela samhället. Från de politiska korridorerna, via myndigheterna till rättsväsendet:

”I takt med att allt fler svenska nätverk kommit att domineras av män med rötter i Mellanöstern har makten förskjutits österut”.

”Släkt- och vänskapslojaliteter från bland annat Mellanöstern sipprar fram i flera fall. Viljan att hjälpa en bror kan väga tyngre än respekten för lagar och regler”.

Vad är det han sagt i många år:

Om Lasse Wierup på bloggen…

2 thoughts on “Boktipset”

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.