ISLAM. Qatar 2,6 miljoner, med 313.000 av dem qatarier med medborgarskap och 2,3 miljoner utlandsstationerade arbetare. Qatar har av flera människorättsorganisationer kritiserats för brist på mänskliga rättigheter, bland annat på grund av slaveri, könsdiskriminering och dödsstraff för sexuella minoriteter. Landet har även anklagats för att ha mutat sig till fotbolls-VM för herrar 2022.

Mediebolaget Al Jazeera styrs politiskt av islamister och de stödjer bland andra det Muslimska brödraskapet. Saudiarabien, Förenade arabemiraten, Bahrain och Egypten har krävt att statsledningen i Qatar att tv-kanalen al-Jazeera och alla dess filialer stängs. Grannländerna begär också att Qatar säger upp bekantskapen med det shiitiskt styrda Iran, som är ärkefiende till de stora sunnimuslimska arabstaterna.
Statsminister Ulf Kristersson (M) kommenterar nu dokumentären från det qatariska mediebolaget Al Jazeera där Sverige anklagas för att omhänderta barn på lösa grunder.
I ett inlägg på plattformen X skriver Kristersson att ”detta är farligt för Sverige” och att dokumentären riskerar att ”allvarligt skada” socialtjänstens arbete. ”Dokumentären riskerar att bidra till samma desinformation som LVU-kampanjen”, skriver Kristersson.
Budskapet i dokumentären påminner till viss del om den så kallade LVU-kampanjen för några år sedan, då svenska myndigheter felaktigt anklagades för att kidnappa muslimska barn, skriver SVT Nyheter.
- Qatar finansierar islam i Malmö och anklagas för terrorism av andra arabländer
- Qatar öppnar Skandinaviens största salafistmoské i Malmö
- Qatar erkänner: Vi finansierar terrorism över hela världen
- Läs mer på Jihad i Malmö…
-Pettersson är inte förvånad men för ett halvår sedan gnälldes det på Israel för att de stängde Al Jazeera i landet på grund av att kanalen anklagats för att stå på Hamas sida i kriget.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Har vi tur flyttar stora mängder med muhammedaner hem igen för slippa få sina ungar omhändertagna efter att sett dokumentären.
Denna dokumentär kanske får samma effekt som muhammedanernas skräckpropaganda som de spred bland de muhammedanska bosättningarna i Israel 1948 där de utmålade de israeliska styrkorna som massmördande våldtäktsgäng.
Detta resulterade inte i att de muhammedanska bosättarna gjorde hårdare motstånd mot israelerna. Istället resulterade det i att de flydde, till bland annat de stora arabiska flyktingläger som fortfarande finns kvar idag, innan de israeliska styrkorna kom fram.
Efter eldupphöret var överenskommet insåg de arabiska ledarna sitt misstag där de hade flera hundratusen muhammedaner i flyktingläger i sina egna länder. Då började de bearbeta FN och väst med att detta var deras fel och att dessa flyktingar skulle bli särbehandlade.
Av någon outgrundlig anledning gick FN och väst med på detta istället för att be araberna dra åt helvete.
Hur blir det i framtiden, man bara undrar?
https://x.com/gstrand45/status/1852399683102224719
(S)venska myndigheter, politiker och medier verkar inte bekymrade över att utländska islamsk diktatur öppnar stridsledningscentral i Malmö.
Dagens Samhälle skrev 2017, efter att Stefan Löfven i en intervju sagt att: ”Ingen präst i Svenska kyrkan ska kunna vägra att viga samkönade par”, att hans uttalande kan trigga islamister, sådana som välkomnar statlig maktutövning utan åtskillnad mellan politik och religion, citat:
”De kan med fog tolka det som en första framgång: Att i en västerländsk demokrati nu höra en statsminister som uttryckligen bortser från skillnaden mellan maktutövning i den icke-statligt styrda kyrkan och i nationen Sverige enligt gällande grundlagar. De våldsbejakande islamisterna vet också att använda demokratis arenor för opinionsbildning. Vi måste kväsa deras ideologer med samma skärpa i argument och konsekvens som vi, nästan för sent, nu vässar verktygen för våra rättsvårdande myndigheter.”
https://www.dagenssamhalle.se/styrning-och-beslut/demokrati/stefan-lofvens-uttalande-kan-trigga-islamister/
…och 2019 skrev Petterssons blogg angående att Stefan Löfven sagt: ”Det förekommer spekulationer om att vi har kritiserat Islam, vilket vi aldrig någonsin har gjort och aldrig tänker göra heller”
Petterssons blogg: ”På Sri Lanka dog minst 310 personer i muslimska terrordåd påsksöndagen den 21 mars 2019. Trots att det gått några dygn har statsministern inte kallat till presskonferens eller fördömt det muslimska våldet. Kanske denna film ge en förklaring…”
https://petterssonsblogg.se/2019/04/23/socialdemokraten-stefan-lofven-det-forekommer-spekulationer-om-att-vi-har-kritiserat-islam-vilket-vi-aldrig-nagonsin-har-gjort-och-aldrig-tanker-gora-heller/
Misstänker en sån här dokumentär kan göra Sverige mindre lockande för ”social turism”, hur kommer vänstern reagera nu, kommer de gnälla på den borgerliga regeringen om ”Sverigebilden”, eller kommer de hylla Al Jazeera av ideologiska skäl?