Iraks parlament vill ha sex med nioåringar

ISLAM. Iraks regering tänker sänka den sexuella minimiåldern från 18 till 9 år. Samtidigt ska kvinnor berövas rätten till skilsmässa, arv och vårdnad om barn. Iraks shiamuslimska parlament har flera gånger tagit ställning till förslaget om att sänka den sexuella minimiåldern till nio år, men inte kunnat rösta igenom det. Nu har man samlat den majoritet som krävs, rapporterar The Telegraph.

Den styrande koalitionen säger att ändringen är i linje med den strikta tolkningen av islamisk lag och är ”avsedd att skydda unga flickor från omoraliska relationer”.

Experter och aktivister varnar för att ändringen kommer utradera de mest fundamentala rättigheterna för kvinnor i landet. I sociala medier anklagar kvinnorättsaktivister regeringen för att försöka legalisera barnvåldtäkt.

– Det de eftersträvar i parlamentet ligger inte i samhällets intresse utan deras personliga intresse, säger Athraa Al-Hassan, en av ledarna i landets feministiska rörelse.

Al-Hassan oroar sig för att ändringarna är ett led i Iraks försök att införa styrelseskicket Velayate Faqih som sätter religiösa ledare att bestämma över staten. Liknande system finns bland annat i Iran och Afghanistan.

Hon fördömer lagändringarna som ”mycket farliga”. – Den första kvinnliga ministern i arabländerna var irakisk och den första kvinnliga domaren var irakisk. Vi strävar efter att gå framåt, inte bakåt.

-Pettersson säger att islam är Medeltid…

Det handlar om islam

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Iraks parlament vill ha sex med nioåringar

  1. En usel kvinnosyn finns också bland muslimer i Sverige.
    På svenska, islamiska hemsidor kan man t.ex. läsa att när mannen anser det nödvändigt, kan han tygla kvinnans oresonliga tendenser med lite stryk. Existensen av dessa kvinnofientliga åsikter beror på de muslimska organisationernas ovilja att ta itu med dem.
    ”Det finns en bedrövlig kvinnosyn bland muslimska ledare och på islamiska hemsidor. Den måste diskuteras, analyseras och bekämpas”, skriver i GP Salam Karam, som blivit uppmärksammad för sina artiklar om religiös extremism bland svenska muslimer.
    https://www.gp.se/debatt/usel-kvinnosyn-pa-islamiska-svenska-hemsidor.314d2c61-89f6-4c12-8fb3-4adc7d41eedf?access=unknown&_gl=1*16alj4b*_up*MQ..*_ga*Njc4MTgyMzcyLjE3MzExMzc2NTA.*_ga_RQZDGM38SR*MTczMTEzNzY0OS4xLjAuMTczMTEzNzY0OS4wLjAuMTc3NTM3MzI4

    23
  2. Skydda flickor från omoraliskt leverne ! Brukar nioåriga småflickor syssla med sådant ? Nej,dessa kåtbockar till gubbslem vill syssla med sin pedofili för att tillfredsställa sina sjuka lustar.Stackars dessa småflickor som måste genomlida dessa prövningar.När gubbslemmet tröttnat så skaffar han sig väl en ny nioårig ”obegagnad ”fru..bland undrar man om inte civilisationen hoppade över vissa länder medan andra gått framåt ?

    37
  3. Hon Al-Hassan får väl emigrera snarast, gubbäcklen lär väl snart ta bort kvinnlig rösträtt.
    Reaktioner från västvärldens feminister, har någon hört något?

    38
    • Lajann, ”Reaktioner från västvärldens feminister, har någon hört något?” Artikeln är skriven av en kvinna så det beror nog lite på var man lyssnar. När jag googlar hittar jag artiklar i de flesta svenska medier.

      13
      3
    • Det spelar mindre roll då islamistiska stater inte erkänner FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheter utan har en egen där Islam har företräde.

      38

Kommentera