Henrik Jönsson i radions Söndagsintervju

POLITIK. Både hans tilltal och sätt att nå ut är lite annorlunda, i den svenska samhällsdebatten. I långa videokrönikor håller han monologer om sin bild av ett ämne, till en trogen följarskara på sociala medier. Och i sitt uttryck sticker han ut med sina tredelade kostymer, ett eget monogram och en artig stil. Vem är Henrik Jönsson, och vad har inspirerat honom?

Henrik Jönsson Bild: Olof Ohlsson

Redan i barndomen stack han ut, bland annat då hans unga år i stor utsträckning präglades av sjukdom, till följd av oupptäckt glutenintolerans. För fyra år sedan diagnosticerades Henrik Jönsson också med långt framskriden osteoporos, benskörhet, som sannolikt kommer förkorta hans liv.

Henrik Jönsson föddes 1975 och är serieentreprenör, med flera företag framför allt inom it-sektorn.

Som debattör började han publicera videor och debatt-texter 2016 men fick sitt breda publika genombrott när Magdalena Andersson (S) i en intervju med Dagens Nyheter anklagade honom för hatpropagande och ifrågasatte vem som finansierade honom. Henrik Jönsson själv besvarade utspelet med att säga att han finansieras av frivilliga donationer.

-Pettersson noterar att Henrik Jönsson inte gillar någon av kandidaterna i USA:s presidentval men han hoppas att Kamala Harris förlorar för att hon är värre en alternativet. Jönsson tycker Donald Trump är tölpig och knasig som sätter fula namn på motståndarna. Henrik föredrar republikanerna under Ronald Reagan.

Om Henrik Jönsson på bloggen…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Henrik Jönsson i radions Söndagsintervju

  1. Han kanske har farbror Sven som förebild. Själv tycker jag det är jobbigt med statliga medias alla utlänningar som bryter mer eller mindre. Radio och TV borde vara språkvårdande och man borde kunna svenska för att få tala där.

    37
  2. Glömde att killen är skåning.
    Har förlåtit dem min tvångsvistelse i Revinge , I7,VM -sommaren anno da zu mal
    Speciellt därför att min yngste sons hustrus föräldrar råkade bli svenskar på grund av kylan 1658. ( Isen bar!)
    Skrivet i snöfallet i nationalskaldens födelsestad .

    16

KommenteraAvbryt svar