Saab har en urstark orderingång

FÖRSVARSINDUSTRI. Kvartalsrapporten från Saab visar att det inte verkar finnas någon hejd på försvarsbeställningarna. Hittills i år har orderingången växt med 71 procent och orderboken uppgår nu till rekordnivån 190 miljarder kronor.

”Det ökande behovet av att återuppbygga Europas lager av försvarsmateriel är påtagligt och kommer att kräva insatser under lång tid framöver”, konstaterar Saabs vd Micael Johansson i rapporten.

Micael Johansson säger att han inte ser någon avmattning i efterfrågan, och att Saab nu får utväxling på sin uppskalning. Vad gäller kassaflödesförstärkningen under det tredje kvartalet och de upprepade prognoserna säger han att Saab nu är mindre ojämnt mellan kvartalen än tidigare, men påpekar att prognoserna ligger på att man ska hamna i den övre änden av tillväxtintervall.

Saabs största ägare är Investor och Wallenberg Investment som äger knappt 40 procent och kontrolleras av familjen Wallenberg.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Saab har en urstark orderingång

    • Är det någon som är förvånad.. Putin knakade på och skrek något om kärnvapen och maggan haggan sprang gråtande i väg till Nato. Så mycke var dom sossialistiska kollegorna värda

      14
      17
      • Det eventuellt ökade värdet lär de slaska bort på ”grön omställning”. Om de nu tillåter sig själva att investera i försvarsindustri.

        16
        15

KommenteraAvbryt svar