MELLANÖSTERN. Israel har kallat in två reservbrigader till landets norra gräns för att utföra ”operativa aktiviteter”, rapporterar Reuters och hänvisar till ett uttalande från försvarsmakten IDF.

Beskedet kommer efter flera dagar av eskalerande anfall som riktats mot flera mål i Libanon. ”Detta kommer att möjliggöra fortsatta strider mot terroristorganisationen Hizbollah, försvaret av staten Israel och skapa förutsättningar för invånarna i norra Israel att återvända till sina hem”, står det i uttalandet.
Israelsiska arméchefen Herzi Halevi säger åt sina trupper att göra sig redo för en möjlig markinvasion i Libanon, rapporterar Reuters och AFP.
– Ni har hört flygplanen över er hela dagen. Det är för att förbereda för en möjlig markinvasion och för att fortsatta försvaga Hizbollah, säger han.
Den libanesiska milisen sköt en ballistisk robot mot Mossads högkvarter i Tel Aviv tidigare på onsdagen. – Senare i dag kommer ett hårt svar, säger Halevi.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag minns 1967 det så kallade 6 dagars kriget, då blev dom angripna av merparten av Arabländerna, för nu skulle Israel kastas i sjön, efter tre dagars strid tvingadws Araberna att ge upp, och ändå fortsätter dom att jävlas med ett land som visserligen är omgärdade av fiender men som vet hur dom ska handskas med dem?
Att jävlas mot Israel genom att attackera Israel gör man inte ostraffat för då ger Israel igen dubbelt upp .Israel kommer lätt att krossa hizbollah och genomföra storskaligt anfall mot Libanon och ockupera hela Libanon typ det som man gjorde 1982 där operationen fick arbetsnamnet operation freda galileen .Skulle Iran och Syrien jävlas genom att skicka robotar mot Israel kommer Israel att svara med att utplåna Teheran och Damaskus .
Israel brukar alltid ge tillbaka plus ränta.
Nu står Hisbolla på tur.
Öga för öga, plus huvudet brukar israelerna säga 🤔
Bråka inte med Israel. Det kommer att straffa sig.
Dessutom så är araberna helt odugliga på krig. Dom kan aldrig vinna.