EXTREMISM. Andreas Malm är politisk aktivist. Han är verksam som universitetslektor vid Lunds universitet och bland annat forskar om extremhögerns roll i klimatkrisen som finansieras med skattemedel. Malm har en bakgrund som medlem i Syndikalistiska ungdomsförbundet i Stockholm och har arbetat på den syndikalistiska veckotidningen Arbetaren, är medlem i det Socialistiska partiet m.m. Andreas Malm har visat aktivt stöd för det palestinska folket och uttalat stt stöd för den libanesiska organisationen Hizbollah redan 2006 liksom stöd för Hamas kamp mot Israel. Han har också skrivit boken ”Hatet mot muslimer”. Malm har om Hamas attack den 7 oktober 2023 uttalat att ”I grunden anser jag detta vara en befrielsehandling”.

För snart 20 år sedan skrevs en klimatbok av Andreas Malm. Den hyllades unisont av recensenterna, och var ett av startskotten till vår tids klimatalarmism. Han spådde en kollaps inom en nära framtid. Kvartals Henrik Höjer har nu granskat påståendena om vad som skulle ske 2025. Betalvägg, men går att testa gratis till 2025.
The test of time. Att ha rätt i stunden är sällan svårt. Men att få rätt i efterhand är svårare. Därför kan en omläsning av böcker som hyllats när de publicerades vara en nyttig påminnelse om nuets och tidsandans tyranni.
För snart 20 år sedan publicerades boken Det är vår bestämda uppfattning att om ingenting görs nu kommer det att vara för sent (Atlas 2007) av Andreas Malm. Han hyllades i många medier.
”Andreas Malm har, blott 30 år gammal, skrivit en av de mest imponerande populärvetenskapliga böcker jag har läst”, skrev Expressens Nils Schwartz, som hävdade att det är ”fullt möjligt att det redan har blivit för sent på jorden och att många av oss som lever i dag kommer att få skåda Harmageddon med egna ögon”.
Schwartz avslutar den reservationslösa hyllningen med orden att det är trist att undergången kommer så mycket fortare än vi anat.
- Lektor vid universitet och klimatextremist stödjer Hamas och politiskt våld
- Miljökommunist hotar med våld och lär ut på Lunds universitet
- 102 ”forskare” vill stoppa den nya utlänningslagen
-Pettersson undrar hur det är möjligt att vi med skattemedel försörjer en militant extremist på ett universitet där han sprider en massa galna, felaktiga idéer?
Malm har tydligt gett sitt stöd till sabotage och brottslighet för att åstadkomma förändring. Han medger också själv att han deltagit i sådana aktioner, även i närtid.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vem skulle annars våga anställa och försörja Andreas Malm, om inte
Universitetet har gjort det???
KGH
Lunds universitet är berömt för sin stora andel knäppskallar!
Hans gröna drömslott håller på att braka ihop. Northvolt är bara början.
Såg att arbetarna på den mkt miljövänliga gröna fabriken gick med ”skyddskläder modell högaktivt material”, vi tackar alla ”gröna” för den säkra och fantastiska omställningen vi får tack vare miljövänliga batterier.
Tycker Andreas och Tokfnatt skall jobba helt utan skyddskläder som volontärer i fabriken eftersom el batterier är så in i helvete miljövänliga.
Tycker Andreas och Tokfnatt skall betala för sina batterier ur egen ficka efter golvet är rent.
Det brukar vara ett ”bäst före datum” på vänsterns ”sanningar”.
Miljömupparna är haverister av olika slag. Anarkism går hand i hand med marxism och kommunism.
Miljöengagemanget handlar inte ett enda dugg om att värna miljön. Vurmen för miljö är bara ett kraftfullt politiskt verktyg. Det är helt andra maktpolitiska mål denna havererade och missunnsamma klick är ute efter. Den kommunistiska utopin har gång efter annan misslyckats i praktiskt genomförande. Det enda som skapats har varit ett maktfullkomligt totalitärt elände för de som utsatts.
Tycker han skall åka till drömfabriken Northvolt och slicka upp giftet från golvet, mer fel i huvudet kan han ju inte få.
Glömde att han kan ta med sig sin parhäst Tokfnatt, han slingar gärna allt grönt han kan få!
Kronisk vänsterblivenhet ÄR ett mentalt handikapp. Andreas Malm är en av dessa stackars krakar, som i sin iver att få igenom sitt sjuka budskap, framstår som den idiot han är. Förmodligen är vänsterblivenheten ärvd av tidigare obildade generationer och obotlig. Då det idag är sällsynt att transplantationer av huvuden lyckas, lär han få leva med sin logikstörning.
Historien kommer att betrakta honom, som ett av evolutionens lustiga snedsteg.
Malm – En militant rödgardist med totalitära terroristiska tendense !
Northvolt kallar till presskonferens !
Den gröna bubblan lär spricka REJÄLT !
Denne Malm är INTE heller någon riktig naturvetare utan en ”låtsas” i Humanekologi, ett ämne gränsande till sociologi likt genus”vetenskapen”
Dessutom är han sammanboende med en palestinska ( ? ) – arabiskt namn
Etablissemanget försörjer och hyllar förvånansvärt ofta upprorsmakare och antidemokrater, möjligen ses de som chica accessoarer, typ ”handväskhundar”.
En hund biter, som känt är, inte den hand som föder den.