Eldsprutande drönare

UKRAINA. Ukraina verkar använda sig av eldsprutande ”drakdrönare”, rapporterar flera internationella medier. I onsdags publicerades en rad klipp på sociala medier, inklusive på Telegram från det ukrainska försvarsdepartementet, som visar de lågt flygande drönarna som ser ut att spruta eld över ryskhållna positioner, skriver CNN.

Drönarna släpper en glödhet blandning av aluminiumpulver och järnoxid, kallad termit, som brinner vid temperaturer upp till 2.500 grader, enligt kanalen.

Även andra har uppmärksammat ”drakdrönarna”. – Jag har aldrig sett något liknande, säger den brittiske drönarexperten David Hambling.

-Pettersson säger att det är ännu en innovation på brandbomber som används i alla tider.

Donetsk bombat med termitraketer

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Eldsprutande drönare

  1. Var ska man anmäla som flyger fram och tillbaka över skyddsområde där fotografering är förbjuden. I en jäkla fart. Hur ska man veta om det är vän eller fiende?

KommenteraAvbryt svar