INVANDRING. Socialdemokraternas arbetsgrupp vill förbjuda nyanlända från att bosätta sig i utsatta områden, rapporterar Aftonbladet.

Lawen Redar är medlem i Socialdemokraternas arbetsgrupp som jobbar med att ta fram en ny invandrings- och integrationspolitik inför nästa partikongress 2025. Hon vill bland annat avskaffa EBO – lagen som ger nyanlända rätt att själv välja var de ska bo – som hon menar har lett till ekonomisk och etnisk segregation.
– Nu är det dags att avskaffa den här 30-åriga katastrofen som vi har haft i vårt land, säger hon till tidningen.
-Pettersson säger att nu låter S som nazister, de kopierar förslag som SD tjatat om i många år och eftersom hela Sverige och Europa är ett utsatt område låter det bra, stäng gränsen till EU.
Sverigedemokraternas menar att Sverige måste ta ett helhetsgrepp på hela asyl- och flyktingpolitiken. Närhetsprincipen och att söka asyl i första säkra land måste ersätta dagens asylshopping.
De asylsökande som ändå kommer, bör liksom i andra europeiska länder bo i särskilda transitcenter under tiden som asylutredningen pågår.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Den sk. EBO-lagen är en del av Lag (1994:137) om mottagande av asylsökande m.fl. (LMA; https://sv.wikipedia.org/wiki/Lagen_om_mottagande_av_asyls%C3%B6kande
Polisen: Migrationsverkets LMA-kort säljs illegalt – för 2 000 kronor styck:
https://web.archive.org/web/20190219020234/https://www.metro.se/artikel/polisen-migrationsverkets-lma-kort-s%C3%A4ljs-illegalt-f%C3%B6r-2-000-kronor-styck
Vem konstruerade EBO-lagen? Någon som vet?
Det spelar ingen roll vad de gör från politiskt håll. Det bor redan 95% eller fler invandrare i de flesta sk utsatta områden, och inga svenskar kommer flytta dit frivilligt. Inte ens de mest invandringsvurmande (i synnerhet inte dem skulle jag påstå). Och så fort de inte är ”nyanlända” längre flyttar de dit deras landsmän bor ändå. Eller ska de börja reglera var folk får bo?
Kan tillägga att jag bodde i Bergsjön en period som nyinflyttad i Göteborg under början av 00-talet, och redan då var det ca 90% invandrare samt 128 olika språk på Bergsjöskolan.
Totalstopp för nyanlända i Sverige skulle där stå.
Ytterligare en ofrände (kurd) som lägger sig i interna frågor.
Ett utsatt område var ett nybyggt, modernt och mycket fint område innan det utsattes för
utlänningarnas vrede och förstör-lusta=vandalism=primitiv slå-sönder-mentalitet.
Så vart än utlänningarna bosätter sig så blir områdena automatiskt utsatta (hur fina dom än var från början) och därmed helt obeboeliga för oss normala människor!
Därför skall utlänningarna naturligtvis stanna kvar i sina egna utsatta länder och minst två millioner utsatta utlänningar förpassas från Sverige så fort det bara går -helst redan i går!
Måste vara bättre att inte släppa in några nyanlända i Sverige. De kan stanna i Danmark eller det land dom kommer till innan Sverige.
Kopia på SD politiken .
Slå ihop Sossarna med Sverigedemokraterna och låt Åkesson ta över .
En radikal lösning som skulle rikta upp Sverige.
I Stockholm kan det fungera. Tvinga alla politiker att lämna ifrån sig deras övernattningslägenheter och lämna dem till invandrarna.
Man ska väl se till att lugna trygga områden blir fyllt med kaosblattar.
Som vanligt en massa svammel som inte löser själva problemet, att för många har kommit och att för många fortfarande kommer. Dessutom utan den minsta vilja att integrera sig.
Hur ska förslaget fungera i praktiken? Dom kommer ju bara att skriva sig någon annan stans och bo hos kusinen i orten ändå.
Smartare att stoppa nyanlända att anlända överhuvudtaget…
Det är en för enkel lösning, det har dom vänsterblivna med sin låga IQ aldrig fattat.