GOTT & BLANDAT. När Pettersson sitter och bloggar har jag utsikt över ängsmarker och skog. Där händer nästan alltid något. Fåglar flyger förbi, från stora havsörnar och tranor till små mesar och sångare. Regelbundet syns olika sorters djur som fladdermöss, dovhjort, rådjur, hare, räv, grävling, mer sällan älg och några gånger har en mård visat sig.
I går kväll kom ett rådjur förbi, en get, med sina två ungar, kid, de betade en stund innan de gick upp i skogen.

Vid den här årstiden, när det mörknar, kommer det några grävlingar på besök varje kväll, de älskar fallfrukten från päronträdet. Har det inte blåst får jag hjälpa päronen ned på marken. I går kom också ”Stampe” förbi, det är en hare som föddes utanför i april och är mindre skygg än andra harar, han har till och med hälsat på inne i torpet när dörren varit öppen.
Nedan ”Stampe” tidigare i somras
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vi har en sommarstuga på Hallandsåsen, og vi havde besøg af en skogsmård en aften vi sad fire mennesker på terrassen. Den slog sig ned i græsset 3-4 meter fra os og kiggede nysgerrigt på os med stor interesse. Efter nogle minutter gik den ind til grannen.
Det er en af de større oplevelser vi har haft i naturen.
Ja på Hallandsåsen finns olika djurarter. För många år sedan var vi och sökte svamp,då hördes ett brak,och en Lokatt hoppade från trädet vi befann oss under,
och försvann vidare i fjärran…
Tyvärr för alla jägare,läste jag att det i år är allt för få älgar för att skjuta ytterligare !
På min tid i trakten promenerade ungdjur av denna sort ofta kring vårt hus.Själv var det med guds försyn att jag inte råkade krocka med en fullvuxet älg i dimman. Plötsligt såg jag älgen c:a en meter framför kylaren !!
I en håndfuld år har vi ikke set älgar väster om E6, heller ikke spillningar, men de siges at være kommet tilbage. En meter från kylaren, uha!
Nu förstår jag hvorfor mine körsbär forsvinder, tak Pettersson!
Ino, vi har också skogsmård på besök då och då.
https://petterssonsblogg.se/2018/07/17/korsbarstjuven/
Betr, omgivningar har Stenbock i söder en hög skorsten från en Kemifabrik. I väster några Silos som hindrar en del av sikten mot Öresund. I norr några höga bostadshus fulla av olika nationaliteter. Mitt i detta bor Stenbock i en lägenhet (som är den enda bebodda av en inhemsk)bland c:a 50-talet beduiner,niggrar och f-n vet inte alla guldklimpar !!!
Roligt att höra av dig. Det var ett tag sen.
Tack för dina rader…. Har tyvärr genomlidit några svåra sjukdomar senaste åren,och därmed fått tänka på andra saker än Petterssons blogg…Men ännu lever den gamle !!
Har du besök av vildsvin på tomten Pettersson ? Dom brukar ju dyka upp i skymningen.Vi hade dom på besök då och då och jag har aldrig haft så bråttom in som när dom dök upp.Jag brukade skramla med grytlock genom ett öppet fönster för att dom skulle ge sig av.Brydde dom sig ? Inte för fem öre..
.
Maya, vi har tidigare haft mycket vildsvin på tomten men senaste åren har vi sluppit. Det syns spår efter dem överallt i skogen men jägaren är duktig och håller efter bra.
Njut av denna idyll varje dag Pettersson….
Stenbock har som barn levt i liknande miljöer. Efter många år åkte jag tillbaka för att återuppleva känslan från gångna tider,och möttes av ett förfall av såväl bostadshus som hur alla andra byggnader var borta.
Fälten som tidigare var odlingar av Jordgubbar, och andra grönsaker fanns inte längre kvar. Var nu vildvuxna av allsköns ogräs….
Kommer aldrig mer att närma mig min barndoms uppväxt ort.Gjorde faktiskt ont att se dagens förödelsen.
Skönt att ni kan ladda batterierna. Det behövs i dessa tider. Bra att ni orkar.