Ryssland sätter in köttkvarnen mot Pokrovsk

UKRAINA. Staden Pokrovsk i Donetsk har blivit de ryska styrkornas nya huvudmål. I flera veckor har Kyiv uppgett att de tyngsta striderna äger rum kring staden, som är en viktig logistisk knutpunkt för den ukrainska armén. – Lyckas Ryssland ta Pokrovsk så är det den första större staden man tagit sedan Avdijivka, säger tidigare överstelöjtnanten Jörgen Elfving till SVT Nyheter.

Vladimir Putin köttkvarn

Ukrainas president Zelenskyj uppger att Ryssland satt in ”allt de har” mot staden sedan markoffensiven i Charkivregionen i nordöstra Ukraina stannade av, enligt Kyiv Independent.

Pokrovsk, Ukraina. Röda punkter är pågående strider för några dagar sedan.

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Ryssland sätter in köttkvarnen mot Pokrovsk

KommenteraAvbryt svar