UKRAINA. Ryssland kommer troligen inte att kunna ta mer mark i Ukraina. Den bedömningen gör amerikanska myndigheter när Natos ledare möts i Washington i veckan, skriver New York Times.
Ryssland har gjort vissa framsteg på slagfältet under våren och sommaren, men det nya militära stödet till Ukraina har börjat få effekt samtidigt som de ryska trupperna lider av utmattning och dålig träning.
Biden inledde Natomötet i natt, svensk tid, med att utlova ett nytt ”historiskt” stödpaket till Ukraina.
USA, Tyskland och Rumänien kommer var och en att tillhandahålla ett eget Patriot-batteri, medan Nederländerna kommer att samarbeta med andra länder för att möjliggöra ytterligare ett Patriot-batteri, meddelade varje land i ett gemensamt uttalande. Samtidigt skulle Italien också tillhandahålla ett SAMP-T-luftförsvarssystem med lång räckvidd.
Uttalandet sade att luftförsvarssystemen ”kommer att hjälpa till att skydda ukrainska städer, civila och soldater, och vi samordnar med den ukrainska regeringen så att dessa system kan användas snabbt.”
Förutom de luftförsvarssystemen med lång räckvidd förser USA och andra länder också Ukraina med ”dussintals” kort- och medeldistanssystem för att hjälpa Kiev att fånga upp ryska drönare och missiler. Systemen inkluderar NASAMS, HAWKs, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS och Gepard system. Kanada, Norge, Spanien, Storbritannien och andra länder kommer att ”spela en integrerad roll” i att tillhandahålla systemen till Ukraina, medan ”många andra supportrar” kommer att tillhandahålla interceptormissilerna, heter det i uttalandet.
– Varken Ukraina eller Ryssland har förmågan att göra några stora förändringar av stridslinjerna, säger Eric Ciaramella på tankesmedjan Carnegie Endowment for International Peace.
President Joe Biden uttalar sig på Natos 75-årsjubileum i Mellon Auditorium under gårdagen.
-Pettersson noterar att Biden låter kraftfull och helt annorlunda än för en vecka sedan.
Putin har misslyckats medan Joe Biden har lyckats
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Vad har de sprutat i gubben? Det är ju en helt annan människa än i debatten..
Har inte Ryssland varit slut rätt länge nu?
Ett kort tag trodde jag J-B hämtat sin nya styrka från
ovan där. Sen kom jag snabbt på att han kanske troligtvis
inte är av den sorten. Det är ju faktiskt D-T som kränger
guldbiblar och guldskor. Flera gånger har D-T sagt att
J-B bör drogtestas innan sina framträdanden. Det finns
en hel del om Biden med droger och vita huset.
Orkar inte länka nu.
Då herr Pettersson hela tiden anklagar mig för lögn, okunnighet med mera…. så nödgas jag till slut med synnerligen stor sorg och saknad lämna denna ytterst trevliga ryggdunkarklubb! Med vänliga hälsningar/Den fredsälskande Puttrik. Ps. Glöm inte ta jodtabletter inför stundande kärnvapenkrig!
Patrik, du har tidigare sagt att du skulle lämna oss, du ljög då också.
Jag förstår att det är svårt för att inte säga omöjligt för dig att länka till fina påståenden eftersom det är hittepå eller rysk propaganda.
Hoppas du håller löftet denna gång.
Du menar att du återkommer under annat namn, men med samma lögner.
Den Ryska propagandan tycks ju vara väldigt effektiv då många sväljer den med både hull och hår både här och i Samnytts kommentarsfält…
Ja det finns många naiva och hjärntvättade som får en skev bild av verkligheten!
Problemet att inget krig har någonsin vunnits genom att endast försvara sig. Den svenska doktrinen för försvarsmakten är kontrollerad aggressivtet, alltså att man ska avancera och tvinga fienden att gå på defensiven så snart som möjligt.
Ett endast defensivt agerande låter fienden få fotfäste och kontroll på det egna territoriet.
Jag tror Patrik här på bloggen skulle behöva känna på hur det känns att få familjemedlemmar mördade och lemlästade, våldtagna av ryssarna för att förstå vad vi andra pratar om.
Han verkar haft en trasig uppväxt och fått dessa men av den.
Kära Kalle! Nu får vi väl ändå sansa oss lite och inte gå till ytterligheter! För egen privat del tror jag inte någon ryss vore speciellt intresserad av mitt något till åren kommen rektala öppning!
Det tror jag säkert Patrik om du nu är så lagd som det verkar tror jag du skulle få häcken full om du besöker Ryssland.
Där verkar inte kvaliteten vara det primära oavsett öppning på kroppen.
Så emigrera till ditt drömland Patrik och lev livet med dina själsfränder.
”Patrik” – skaffa dig en potta och sätt dig på Röda Torget, så måhända kan du få en klapp på huvudet av den efterlyste krigsförbrytaren Putin.
Du framstår som en synnerligen mogen person med sakligt resonemang! Har din mamma eller pappa verkligen godkänt detta?
Då den amerikanska delen av västvärldens ”djupa stat” för egna syften mer eller tvingar Europas länder till mobilisering och hets mot Ryssland så är snart ett kärnvapenkrig oundvikligt, samt så verkar ordet fred vara tabu. Många skribenter här på bloggen verkar vara nöjda med en ödelagd planet! ”Vi såg det inte komma” Jag och några andra såg det komma!
VARFÖR TAR INGET MEDIAHUS UPP DETTA??
I FNs säkerhetsråd i går diskuterades beskjutningen av Barnsjukhuset i KIEV!!
Fascist Rysslands FN ambassadör Vasilij Zebenzja sade med anledning av terrorbombningen ….
”att om det varit i rysk raket som träffade barnsjukhuset hade ingen överlevt”
Så talat fascismens kreatur! Inställningen till människoliv är försumbar! Barbarerna bryr sig inte om deras raketer träffar civila kvinnor och barn.
TERRORN MOT UKRAINA FORTSÄTTER !!
Sala! Då det till stor sannolikhet var en en annan aktör så vore det bättre att någon inom den korrumperade västerländska median grävde lite och för en gångs skull berättar lite Sanna nyheter! Hjärntvätten måste få ett slut någon gång! När ska pöbeln öppna ögonen?
Hmm hur lågt kan du tänka dig själv sjunka i försvaret av fascisterna i Kreml?
Eller är det bara inkomster för dig?
Patrik, var får du dina ”sanna” nyheter ifrån? Jag antar att du ljuger för det mesta så någon trovärdig länk ibland vore inte fel.