EU-VALET. Söndagen den 9 juni 2024 är det EU-val i Sverige. För att rösta ska du ha fyllt 18 år, vara medborgare i Sverige eller i ett EU-land och vara eller ha varit folkbokförd i Sverige. Det går att rösta i förtid, med bud eller från utlandet. Det är tolv dagar dit.

Kalla faktas avslöjande om SD:s anonyma konton fortsätter att engagera i debatten. Det politiska spelets regler har skrivits om, skriver DN.
”Så är det inte längre. Hur påverkar det vårt offentliga samtal? Och vilken regel ger sig Sverigedemokraterna på härnäst?”
Adam Cwejman, ledarskribent på GP, pekar på problem med argumentet att svensk demokrati äventyras på grund av SD:s aktivitet i sociala medier. Det är som att den faktiska existerande materiella verkligheten, sådant som ojämlikhet, inflation och otrygghet, inte spelar någon roll, skriver Cwejman.
”Så länge man tror att det är SD som har förändrat Sverige så kommer man inte förstå vad det är som har förändrats i Sverige de senaste decennierna.”
-Pettersson undrar hur TV4, SVT, SR och tidningarna tänker när de hakar upp sig på en eventuell Trollfabriks påverkan på livet och väljarna.
Är inte EU-valet viktigare än en gammal nyhet om trollfabrik, det har rapporterats om anonyma konton i åratal och inte bara från SD.
Hade inte TV4 kunnat släppa ”nyheten” för ett halvår sedan eller wallraffat samtliga partier? Varför valde TV4 att inrikta sig på ett parti och släppa den nyheten innan ett val?
-Pettersson tycker att det borde vara mer intressant att veta vad partierna vill med EU och vad EU gör än att få veta att många är upprörda över en gammal nyhet, men Åkesson och SD tackar för uppmärksamheten.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
EU är bra, om man vill lägga ner det mesta företagandet…..
https://www.dagensps.se/motor/dyrt-vid-pumpen-med-nya-eu-lagen/
https://cornucopia.se/2024/05/blandade-borser-i-asien-under-tisdagsmorgonen-kronan-starks-ingen-rapport-om-svensk-handel-bensinen-kan-oka-6-sek-i-pris-pga-tidolagbeslut/
Swexit nu….eller flytta från snEU?
Pettersson.
Din tro respekteras naturligtvis, tillika är i flera val fastställt att valfusk skett i Sverige och av Dissidenten påtalat ”förtidsrösta inte för det ger enorma möjligheter till fusk”, är ostridigt de facto.
mvh PG.
Vänsterklägget har en så astronomisk grandios självbild att de inte kan acceptera att andra inte delar deras åsikter och faktiskt själva kan välja vilka vi vill rösta på. De har också ett patologiskt hat mot de som inte delar deras åsikter. Det illustreras tydligaste av det utbrott Wolodarski fick mot GD för Myndigheten för psykologiskt försvar. Är det de sönderkurlade generationerna som får psykbryt, om de inte får vara oemotsagda. Ett exempel till är Alice Teodorescu Måwe som ansåg att hon har rätt att oemotsagd förolämpa över en miljon Svenska väljare.
Med tanke på hur den ”hemska högern” utvecklas i Europa så skulle det inte förvåna mig om Bryssel har begärt eller beordrat sina politiska medlöpare att starta drev mot allt som hotar globalisternas planer på att sänka västvärldens civilisationer och ekonomier ! (?)
Ja tänk när dessa ”hemska” partier tagit hem segern 9 Juni i många av EU-länderna, då kommer det komma krav från vänsterliberala klägget att slopa framtida val och istället skall parlamentet utses av s.k experter. Dessa ”experter” är då naturligtvis utsedda av vänsterliberala politiker, media och odugliga kändisar.
Har skrivit det förut och upprepar: Förtidsrösta inte, såvida du inte röstar rött. Enorma möjligheter till fusk!
Dissidenten, jag tror inte det finns något organiserat fusk i Sverige. Vi har sett enstaka personer som varit oärliga men inget som påverkar ett val.
De allra flesta är hederliga.
Kära Pettersson
Har upplevt detta på nära håll, och fått halvdana erkännande och hånflin tillbaka!
I Falun fick de göra om valet på grund av valfusk.
Ursäkta mig Pettersson
Nu är jag här igen. Vill bara lägga till, att med hänsyn till att det stora röda blocket, leds av en ständigt ljugande och därmed klart ohederlig person, kan man förvänta sig ”ringar på vattnet”, av hennes tillskyndare!
Det finns nog en penningsumma som bytt ägare under bordet, avsändare socialdemokraterna, som har huvudrollen.
Sossarna har ju massor av möjligheter att fiffla iväg pengar omärkligt för att uppnå det de önskar.
En hårdgranskning av partiets ekonomi kanske skulle kunnna avslöja en del, såvida inte svarta pengar använts.